Jövőre a világ leggazdagabb 1 százalékának a kezébe kerülhet a világ összvagyonának több mint a fele – állítja a holnap kezdődő davosi világgazdasági fórumhoz intézett levelében az Oxfam. A szegénység ellen küzdő nemzetközi jótékonysági szervezet szerint a legfelső 1 százalék tavaly már a globális vagyon 48 százalékát birtokolta – a válság csúcsévében, 2009-ben 44 százalék volt ez utóbbi arány. A világ milliárdosainak az az ötöde, amelyiknek a pénzügyi szektorban vannak érdekeltségei, tavaly 11 százalékkal tudta növelni javainak értékét. A szervezet becslése szerint idén a világ 80 leggazdagabb embere akkora vagyon fölött rendelkezett, mint az összlakosság szegényebbik fele, azaz 3,5 milliárd ember. Tavaly 85-en voltak a mérleg gazdagabbik serpenyőjében, 2010-ben még 388-an. (Az Oxfam a Crédit Suisse-nek a globális vagyonokról összeállított éves felmérését, valamint a világ dollármilliárdosainak listáját évente közzétevő Forbes magazin adatait veszi alapul.)
A globális egyenlőtlenség egyszerűen megrázó – fogalmazott a levélben Winnie Byanyima, az Oxfam igazgatója –, a leggazdagabbak és a világ többi része közti szakadék gyorsan tágul. Ennek áthidalására több országban próbálnak erőfeszítéseket tenni – derül ki a legfrissebb hírekből –, sajtóértesülések szerint Barack Obama, az USA elnöke is egy ezt célzó programot hirdet meg az unió helyzetéről ma este elmondandó beszédében. A még szűk két évig hivatalban levő Obama tíz évre szóló tervei szerint az USA 320 milliárd dollárral több adóbevételre tehetne szert a gazdagabbak erőteljesebb megadóztatásával, amit részben a felsőoktatásra, részben a gyerekek ellátására fordítanának, részben pedig egy újfajta kedvezményhez juthatnának a kétkeresős családok.
A legnagyobb érvágást a legtöbb pénzügyi befektetéssel rendelkezők szenvednék el: a tőkenyereség-adó legfelső rátáját 23,8 százalékról 28 százalékra emelné Obama, akinek hivatalba lépésekor, 2009-ben ez még csak 15 százalék volt (a legmagasabb kulccsal most az évi 500 ezer dollárnál többet kereső párokat terhelik). Ugyancsak a tehetősebbeket sújtaná elsősorban, hogy a tőkenyereség-adót az örökölt vagyonra is kivetnék (most akkor kell megfizetni, ha az örökös eladja azt, és csak a hagyatéki, illetve az eladási érték különbsége után). Washington szerint az új tőkenyereség-adóból eredő teher 99 százaléka a háztartások legfelső 1 százalékát érintené, azon belül több mint 80 százalékot fizetne a leggazdagabb 0,1 százalék.
Obama ismét megpróbálkozna azzal, hogy különadót vessen ki az 50 milliárd dollárnál nagyobb mérlegfőösszegű pénzintézetekre is: a mintegy száz ilyen társaságnak a jelenlegi terv szerint a kötelezettségeik 0,07 százalékának megfelelő összeget kellene befizetniük a büdzsébe. Az elnök 2010 óta minden évben előállt valamilyen hasonló „pénzügyi válságadóval”, de mindig sikertelenül. Most van, aki feltételezi, hogy a javaslat akár megszerezheti a kétpárti támogatást a kongresszusban, ha az adót úgy vetik ki, hogy az visszatartsa a pénzintézeteket a túlzottan nagyívű tőkeáttétes ügyletektől. A javaslat elfogadását akadályozhatja viszont, hogy a szokásosnál is nagyobb lobbierők mozdulhatnak meg ellene, miután – miként a Bloomberg egy név nélkül nyilatkozó forrásból megtudta – Obama ezúttal nem csak a bankokat vette célba a különadóval, hanem a vagyonkezelő társaságokat és a biztosítókat is.
Kína is készül valamire
A pekingi adóhivatal az utóbbi időben elkezdte felszólítani a kínai polgárokat, hogy számoljanak be külföldön szerzett jövedelmükről is – írta nemrég a The New York Times. Szabályozás eddig is volt erre, de a hatóságok csak mostanában kezdték ezt komolyan betartatni. Február elsejétől egy olyan előírás is életbe lép, amely megtiltja az adóelkerülést szolgáló nemzetközi befektetéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.