BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

ING: Lassulás után újra lendületet vehet a magyar gazdaság

„Az idei első negyedévben lassulhat a gazdaság növekedési üteme a LeadING HUBE index alapján, ám a második félévben újra gyorsabb növekedési pályára állhat a gazdaság” – mondta el Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza az új előrejelző indexének bemutatóján. Az elemző egy olyan mutatót hozott létre, amely tíz hónapra előre megmutatja, hogy várhatóan milyen helyzetben lesz a gazdaság és mennyivel növekszik az üzleti szféra kibocsátása.

Balatoni András a második félévben várható gyorsabb növekedést azzal magyarázza, hogy a költségvetési fegyelem nem lesz olyan erős az idei évben, mint korábban várták az elemzők, hiszen a tavalyi évben sokkal alacsonyabb lett a deficit. A második féléves fellendülés újra a hosszú távú trend fölé emelheti a kibocsátást – tette hozzá.

Az ING Bank közgazdásza több mint 80 indikátort vizsgált meg a hazai beszerzésimenedzser-indexen keresztül a német ipari megrendelésen át, de csak kilenc olyat talált, ami szoros kapcsolatban áll a magyar gazdaság növekedésével, illetve a termelési indikátorokból (ipar, építőipar, kiskereskedelem) létrehozott indexel kapcsolatban. Balatoni felhasználta a rendelési adatokat, a kiadott építési engedélyek számát, vagy például a lakossági bizalmi indexet.

A közgazdász számos indikátor teljesítményét megvizsgálta, és azt találta, hogy a gazdaság aktuális állapotát a Világgazdaság mutatószáma, a Gyorsulási Irányadó méri a legjobban, a legkevésbé megbízhatónak pedig a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) mutatóját tartotta. „A GYIA mutatja a legpontosabb képet a gazdaságról, az én indexem azonban megpróbál a jövőbe tekinteni” – emelte ki a közgazdász. (A GYIA alapján decemberben már csak 2,4 százalékkal bővült a gazdaság a korábbi hónapok 3 százalékos üteme után.) Ha prognózist kell adni, akkor a LeadING HUBE teljesít a legjobban, ami bizonyára nem véletlen, hiszen Balatoni András úgy alakította ki az indexet, hogy a jövőre nézve adjon megbízható várakozást az indikátora.

Ökonometriai statisztikai módszerekkel az ING elemzői megpróbálták az összes releváns, rendelkezésre álló információt egy kompozit mutatóba tömöríteni. Közleményükben hangsúlyozzák, hogy nem feleltethető meg teljesen a GDP-nek, mivel számos ágazatot nem fed le, vagyis a LeadING HUBE csak a piaci kibocsátást próbálja meg bemutatni. Balatoni András előadásából kiderült, hogy az index tíz hónappal előre meglehetősen pontosan jelzi előre a recessziós időszakot. Most azonban nem kell ettől tartanunk, hiszen az index alapján fellendülés következik hamarosan.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.