A következő négy évben 25-30 milliárd forintot fordít fejlesztésre Budapest XIII. kerülete – jelentette be Tóth József polgármester, miután a képviselőtestület elfogadta a 2015 és 2019 közötti időszakra vonatkozó, Lendületben a XIII. kerület elnevezésű programot, amelynek fókuszában a kiegyensúlyozott városfejlesztés, a minőségi közszolgáltatások, a biztonság és a kiszámíthatóság állnak.
A főváros negyedik legnépesebb kerületében, ahol 29 ezer vállalkozás működik, a rendszerváltás óta több mint 60 ezer munkahely létesült és egymillió négyzetméter iroda épült. A magyarok mellett elsősorban belga, svéd, izraeli befektetések jellemzőek, és mivel továbbra is erős a kerület tőkevonzó és versenyképessége, az önkormányzat vezetője szerint a következő időszakban újabb beruházások várhatóak. „Kifejezetten támogatjuk például a könnyű összeszerelő és az innovatív technológiát alkalmazó üzemek építését. Kialakítunk a környezetkímélő ipari munkahelyek létesítésére alkalmas területeket, és örömmel csatlakozunk minden, a pályakezdő fiatalok foglalkoztatását segítő kezdeményezéshez” – mondta Tóth József. Kiemelte azt is: a XIII. kerület a fővárosban második a kiskereskedelmi üzletek számát tekintve.
A mintegy százmilliárd forint vagyonnal rendelkező kerületben tervezik a többi között a Klapka szolgáltatóház megépítését, ez az egyik új városrészközpont fontos eleme lesz. Folytatni fogják a bérlakás-építési programot is: legalább 50 új ingatlant adnak majd át, miközben a szükséglakásokat megszüntetik. Az önkormányzati bérházak korszerűsítésére 400 millió forintot fordítanak, a társasházak felújítására pedig évi 100 millió forint kamatmentes, visszatérítendő támogatást nyújtanak.
Hamarosan átadják azt a százlakásos passzívházat a Zsinór és a Jász utca sarkán, amelyet az önkormányzat bérházként üzemeltet majd. A lakásonként évente 15-20 ezer forint fűtési költséggel működtethető épület Közép-Kelet-Európában is egyedülálló mintaprojekt.
A 2021-es vizes világbajnokság beruházásaihoz kapcsolódóan szeretnék elérni a Duna-part–Dráva utca–Váci út és Rákos patak által határolt terület fejlesztését. Bővítenék a térfigyelő kamerarendszert, a közösségi helyeken a wifi elérhetőséget, és a megelőzés jegyében egy CT, valamint egy MRI készülék beszerzésével segítik a kerület egészségügyi ellátórendszerét.
A polgármester szerint a XIII. kerület elsősorban a normatívára – ez idén 3,1 milliárd forintra csökkent – és a saját vagyonára tud támaszkodni a következő években, jelentős pályázati forrásokkal nem számolnak. Az elmúlt időszakban a legnagyobb beruházás a Madarász utcai óvoda felújítása volt, a teljes összeg harmadát – mintegy 130 millió forintot – nyerte az önkormányzat pályázat útján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.