Tavaly az előző évhez képest csaknem megháromszorozódott, egyszersmind rekordszintre emelkedett a tőkekiáramlás Oroszországból – derül ki az orosz jegybank adataiból. A vállalatok és a bankok összesen nettó 151,5 milliárd dollárt vittek ki 2014-ben, szemben az egy évvel korábbi 61 milliárddal; az előző csúcsértéket 2008-ban, a globális pénzügyi válság idején mutatták ki – emlékeztetett a The Moscow Times -, akkor 133,6 milliárd dollárt menekítettek ki Oroszországból. A jegybank 2014-re csak 134 milliárd dolláros kivitelt prognosztizált az év utolsó hónapjában, 2015-re most 118 milliárdot várnak.
A rekord mögött egyfelől az orosz-ukrán konfliktus miatt Oroszországgal szemben kivetett szankciók állnak, másfelől az ország fő bevételi forrását jelentő olaj, illetve gáz árának második félévi összeomlása. A tőkekiáramlás azután gyorsult fel, amikor november végén világossá vált, hogy az OPEC nem segít az olajár megfogásában: a negyedik negyedévben 72,9 milliárd dollár hagyta el Oroszországot, míg az előzőben csak 16,9 milliárd. A jegybank tavaly mintegy 88 milliárd dollárt költött a rubel védelmére és hat lépésben 17 százalékra emelte az alapkamatot, az orosz fizetőeszköz így is mintegy 46 százalékkal gyengült az év során a dollárral szemben. A következő lépés a tőkekiáramlás korlátozása lehet; a Bloomberg elemzői felmérése szerint Moszkva akkor szánhatja rá magát erre, ha annak mértéke az első negyedévben eléri a 60 milliárd dollárt, illetve az év során az annualizált 240 milliárdot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.