Az ukrán helyzet és az energiaszállítás mellett biztosan téma lesz az Oroszországba irányuló magyar élelmiszerexport kérdése is február 17-én, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök Budapestre látogat. Bár mind a magyar, mind az orosz partner a hírek szerint enyhítené a fennálló szigort, kétséges, hogy érdemi előrelépés történne mindaddig, amíg Brüsszel az egységes fellépés mellett áll ki.
Oroszország hat uniós országnak, köztük Magyarországnak engedélyezné elsőként a sertéshús exportját azután, hogy Moszkva feloldja a tavaly bevezetett beviteli tilalmakat – ezt két hete jelentette ki Szergej Dankvert, az orosz állategészségügyi és növényvédelmi szövetségi szolgálat, a Rosszelhoznadzor vezetője.
„Valóban felröppentek olyan hírek, hogy az orosz embargó alól feloldást nyerhet hat uniós tagállam, ám erre Brüsszel és Lengyelország is rögtön úgy reagált, hogy vagy együtt, vagy semmiképp” – mondta el lapunknak Németh Antal. A Vágóállat és Hús Terméktanács elnöke a Világgazdaságnak hozzátette: ezzel az ilyen próbálkozások is lanyhultak, jelenleg semmiféle olyan konstrukció nincs napirenden, amely a közeli jövőben egyes tagállamok számára mentességet tudna biztosítani. „Nem érzékelem, hogy a közeljövőben csoda történne” – fogalmazott az elnök.
Németh Antal szerint változás mindaddig nem várható, amíg valamilyen új tényező nem válik ismertté. Ilyen lehetne például az, ha az oroszországi áruhiány nagyon elfajul, vagy ha az ukrajnai helyzet rövid időn belül rendeződne. Hogy mi lesz Ukrajnában, azt ma még nehéz megmondani, ám az biztos, hogy Moszkva már bánja a tavaly több körben bejelentett korlátozásokat. A korábbi embargós intézkedések kétségkívül komoly problémákat okoztak Oroszországban, hiszen fontos élelmiszertermékekből hiány lépett fel. Más, ma még kapható termékek pedig nagyon megdrágultak az utóbbi időben, részben az importkorlátozás, részben pedig a rubel drámai gyengülése miatt. Ezzel együtt egyelőre nincs jele annak, hogy az orosz fél egyöntetűen visszavonná intézkedéseit, legfeljebb részengedményekre lenne hajlandó a korábbi nyilatkozatok szerint. Ez utóbbit viszont Brüsszel ellenzi, amely nem fogadna el különalkukat, jóllehet erre a tagállamok már egy éve, a sertéspestis ürügyén bevezetett korlátozás óta törekednek.
Mint ismert, tavaly februárban az afrikai sertéspestis kórokozóját Litvánia hat régiójában fedezték fel vaddisznókban, mire válaszul Moszkva rögtön megtiltotta az uniós sertéshús behozatalát. Moszkva aztán augusztusban beviteli tilalmat rendelt el bizonyos, az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Kanadából, Ausztráliából és Norvégiából származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekre. Még ennél is tovább ment Oroszország, amikor tavaly október végén egyes húsipari alapanyagok, zsiradékok és egyéb húsrészek bevitelét tiltotta meg. A hírek szerint ez utóbbit csinálná vissza először az orosz fél, miután kiderült: húsipari kapacitásának jelentős része tétlenségre van kárhoztatva a megfelelő alapanyagellátás nélkül.
Fazekas: uniós megállapodás kell
Folyamatos a kapcsolattartás az orosz agrártárcával az élelmiszer-embargós viszonyok közepette is, a sertésexport ügyében további egyeztetésekre van szükség - mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter néhány napja, miután hétfőn orosz kollégájával tárgyalt Moszkvában Nyikolaj Fjodorov orosz mezőgazdasági miniszter meghívására. A miniszter az afrikai sertéspestis ügyében kijelentette: Magyarországon már több cégnél elvégezték a szükséges vizsgálatot, az auditálást, de a korlátozás feloldása ügyében európai uniós szinten kell megállapodni, mivel az unió egységes vámterületet képez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.