Magyar gazdaság

Trafikellátó: az első évben csak százmillió a koncessziós díj

A központi trafikellátó cégnek az évi 600 millió forintos koncessziós díjat a tevékenység ellátásával kapcsolatos jelentős beruházási kötelezettségeket figyelembe véve fokozatosan vezetik be – derül ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közléséből. A koncessziós díj az idei évre tízmillió forint, 2016-ban százmillió forint, majd ezt követően évente százmillió forinttal emelkedik, így 2021-től minden évben hatszáz millió forintot köteles koncessziós díjként fizetni a koncesszió jogosultja. A megállapodással kapcsolatos dokumentumokat a tárca nyilvánosságra hozza – olvasható az NFM közleményében. A dohánykiskereskedelem-ellátási tevékenység elvégzésére a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. és a Tabán Trafik Zrt. konzorciuma nyújtott be ajánlatot, amelyet a nemzeti fejlesztési miniszter elfogadott.

A koncessziós pályáztatásból kimaradt nagyvállalatok (az Imperial Tobacco Magyarország Kft., a JTI Hungary Zrt. és a Philip Morris Magyarország Kft.) közös közleményükben átláthatatlan és diszkriminatív eljárásnak nevezték a trafikellátók kiválasztását. Szerintük a dohánytermékek nagykereskedelmének államosítása szükségtelen beavatkozás a jelenleg működő piaci környezetbe. Nyílt, átlátható pályázatot szeretnének a tevékenység ellátására, és azt is kilátásba helyezték, hogy igazukért európai jogi fórumhoz fordulnak.

A központi trafikellátó közreműködésével november 1-jétől gyorsabb és rugalmasabb lesz a dohányértékesítés a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) szerint.

A NFM kiemelte: a központi trafikellátó államilag felügyelt, versenysemleges dohányellátást biztosít majd az egész országban, az új rendszerben a trafikosok rugalmasabban, egyenlő feltételek mellett szerezhetik be a számukra ideális mennyiségű és összetételű árukészletet, és könnyebb lesz utánrendelés is.

A központi trafikellátó minden hazai dohánytermék- nagykereskedővel köteles lesz szerződést kötni. A szakszerű elosztórendszerben a nemzeti dohányboltok saját üzleti megfontolásaik és forgalmuk függvényében dönthetnek - jelezte közleményében a szaktárca.

Hozzátették: a rendszer új elemeként a nemzeti dohányboltok tulajdonosai a Cash&Carry (fizess, és vidd) raktárakból a havi rendeléstől függetlenül, soron kívül is megvehetik a szükséges dohánytermékeket. Az ellátó az úgynevezett fordított árrés bevezetésével a kisebb forgalmat lebonyolító nemzeti dohányboltok részére nagyobb mértékű árrést biztosít.

A létrejött koncessziós szerződés értelmében a koncesszióra jogosult konzorcium 2015. november elsejétől az egész ország területén végzi a dohánykiskereskedelem-ellátási tevékenységet. A koncesszió 20 évre szól. A dohányellátó állami felügyeletét a fejlesztési miniszter meghatalmazása alapján az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság látja el.

dohány koncessziós díj trafik
Kapcsolódó cikkek