Belehúzott Spanyolország a második negyedévben
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság GDP Tovább erősödött a spanyol gazdasági növekedés az idei második negyedévben: az első három hónaphoz képest már 1 százalékkal bővült a GDP, ez 0,1 százalékkal jobb az előző adatnál, és a leggyorsabb tempó 2007 első negyedéve, vagyis még a válság előtti időszak óta. Év/év alapon 3,1 százalékos bővülést jelez a spanyol statisztikai hivatal, ez kicsit elmarad a 3,2 százalékos elemzői várakozástól, ám így is sokkal magasabb az első negyedévi 2,7 százaléknál. A GDP összetevőiről még nem közöltek részletes adatokat, de a Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint a belső kereslet, illetve a lakossági fogyasztás fűthette az eurózóna negyedik legnagyobb gazdaságát. Az Európai Unió legnagyobb országai közül eddig Nagy-Britannia számolt be második negyedéves teljesítményéről, a brit adat mindkét idei negyedévben valamivel alacsonyabb volt a spanyolnál.
Az év végi választásokra készülő konzervatív spanyol kormány július elején idén már másodszor emelte meg a 2015. évi GDP-növekedésre adott prognózisát – ezúttal 3,3 százalékra –, emellett előrehozott egy eredetileg 2016-ra tervezett adócsökkentést, amivel 1,5 milliárd eurót hagy a családi kasszákban. A lakossági fogyasztást az infláció is befolyásolhatja: az ugyancsak tegnap közzétett adatok szerint júliusban havi alapon 1,6 százalékkal csökkentek az árak, öthavi emelkedés után. Valamelyest javult a munkaerő-piaci helyzet, de ez csupán azt jelenti, hogy 22 százalék körül alakul a munkanélküliségi ráta, szemben a 2013. évi 27 százalékos rekorddal. Kellemetlenül magas a GDP-arányos deficit is: tavaly év végén még 5,8 százalék volt, a kormány célja az, hogy ez év végére 4,2 százalékig vigye le, jövőre pedig már csak 2,8 százalék legyen, vagyis a 3 százalékos uniós küszöb alá kerüljön.


