BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Évek óta nem érkezett ilyen rossz szám Kínából

Kicsit megnyugodhattak a piaci szereplők a vártnál kevésbé lassuló kínai növekedés láttán, bár a szolgáltatási szektor tényleges erejét kételyek is övezik.

Több mint hat éve először kezdődik hetesnél kisebb számmal a kínai GDP-adat, miután idén a harmadik negyedévben éves összevetésben csak 6,9 százalékkal bővült a gazdaság a kínai statisztikai hivatal adatai szerint. Ez a tempó a leggyengébb a 2009 első negyedévi 6,2 százalék óta, de így se rendítette meg a piacokat, a gazdasági hírügynökségek elemzői konszenzusa rendre 6,8 százalék volt.

A mutatót nagy várakozás övezte mind a jegybanki, illetve kormányzati döntéshozók, mind az elemzők részéről, hiszen a kínai gazdaság lefékeződését a legnagyobb globális veszélyek közé sorolják. Szokatlan módon még a Federal Reserve nyíltpiaci bizottságának legutóbbi ülése is megemlítette Kínát az alapkamat tartásának indokai között, és a különféle intézmények prognózisaiban is ez volt az utóbbi időkben a leggyakrabban visszatérő motívum. Most az optimisták és a pesszimisták is kaptak további muníciót a részadatokból. A GDP 58 százalékát adó szolgáltatási szektor például 8,6 százalékkal bővült a negyedévben, míg az ipar csak 5,8 százalékkal – a pozitív elemzések úgy értékelik ezt, hogy a belső fogyasztás és a szolgáltatási szektor ellensúlyozza a kivitel, illetve a feldolgozóipar gyengélkedését. Ez megfelel annak a több éves kormányzati szándéknak, amely szerint le kell cserélni a növekedés korábbi motorjait – köztük az exportot –, és új egyensúlyi helyzetet kell teremteni a gazdaságban. A hajtóerők változását mutatja az is, hogy az első kilenc hónapban az állóeszköz-beruházások csak 10,3 százalékkal, a korábban száguldó ingatlanberuházások pedig alig 2,6 százalékkal nőttek.

A kínai médiában megjelent első értékelések szerint a fogyasztást elsősorban a jövedelmek emelkedése növeli – emelte ki a Financial Times –, és ez a tendencia várhatóan folytatódik. Az ipar, illetve az állóeszköz-beruházások lefékeződése ugyanakkor ismét gondolkodóba ejtette az elemzőket: sokan vélik úgy jó ideje, hogy a kínai statisztikai adatokat nem árt némi óvatossággal kezelni, és most sem biztos, hogy a szolgáltatások erősödése tényleg ennyire ellensúlyozni tudta a korábbi húzóerők gyengülését. A szolgáltatások jó teljesítménye azért is meglepő – mutattak rá például a Bloomberg közgazdászai –, mert ebben a negyedévben hatott igazán a kínai tőzsde összeomlása. A szektor első félévi robusztus teljesítményét a pénzügyi szolgáltatások hajtották – emelte ki a Morgan Stanley kínai elemzője is –, ezek nyári hanyatlásának pedig érezhetően meg kellene mutatkoznia a GDP-adatban.

Abban általában egyetértenek az értékelések, hogy a kínai kormányzat stimulusai már éreztetik hatásukat, legalábbis a fogyasztásban, de abban is, hogy ezeket folytatni kell, mert a lassulás ugyan nem lett vészes, de a fellendülés is várat magára. A piacok most arra számítanak, hogy a pekingi jegybank ez év végéig legalább még egyszer kamatot vág – ez a hatodik ilyen lépés lenne a tavaly novemberben megkezdett lazítási ciklusban –, emellett a hitelezés élénkítése érdekében tovább csökkenti az idén már háromszor lejjeb vitt kötelező banki tartalékrátát is. Szoros pártirányítás alatt álló gazdaságról lévén szó, a hosszabb távú ösztönzési szándékokra nézve a Kínai Kommunista Párt központi bizottságának jövő héten esedékes éves plenáris ülése adhat majd útmutatást, ekkor ismertetik ugyanis az ország 13. ötéves tervét, benne a GDP-növekedési célszámokkal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.