A belső fogyasztás segítette a brit GDP-t a harmadik negyedévben: az előző három hónaphoz képest 0,8 százalékkal növekvő lakossági, illetve a 0,4 százalékkal emelkedő kormányzati kiadások ellensúlyozni tudták a külkereskedelem negatív hatását. A negyedéves növekedés így a statisztikai hivatal (ONS) által pénteken kiadott második becslés szerint is 0,5 százalék lett. Ez lassúbb az előző periódusban elért 0,7 százaléknál, de az Egyesült Királyság gazdasága így is 11. negyedéve egyfolytában bővült.
A külkereskedelem viszont 1997 óta nem játszott ennyire negatív szerepet – emelte ki az ONS –, a nettó adat 1,5 százalékponttal húzta vissza a GDP-t, szemben a második negyedévi csaknem ugyanekkora hozzájárulással. A gyér globális kereslet és az erős font hatására az import csak 0,9 százalékkal bővült, az import viszont 5,5 százalékkal megugrott az előző negyedévhez képest (utóbbi majd tíz éve a legnagyobb emelkedés). Éves összevetésben 2,3 százalékkal nőtt a GDP, kicsit tovább lassulva az előző negyedévi 2,4 százalékról. Tavaly az Egyesült Királyság 2,9 százalékos növekedést tudott elérni, túlszárnyalva a többi fejlett gazdaságot; a kormányzati prognózis idén és jövőre is 2,4 százalékot vár.
Az ágazati megoszlásban látnak figyelmeztető jeleket az elemzők: az ONS adatai szerint a 0,7 százalékkal bővülő szolgáltatási szektor hajtotta a gazdaságot, az ipar teljesítménye viszont már csak 0,2 százalékkal nőtt (ezen belül a feldolgozóiparé 0,4 százalékkal zsugorodott), az építőipar pedig 2,2 százalékos mínuszban volt. Mindebben az is megjelenik – mondják –, hogy az Egyesült Királyság továbbra sem számít vonzó beruházási helyszínnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.