BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Török kockázat a tőzsdéken is - Súlyos reakciók jöhetnek

Erős eladói nyomás és az európai indexek közel kétszázalékos esése volt a piac válasza arra, hogy Törökország lelőtt egy orosz gépet.

Máris érezhető piaci hatásai vannak annak, hogy Törökország lelőtt egy orosz katonai vadászgépet. A már önmagában is jelentős politikai feszültség ráadásul még tovább is nőhet, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök jelezte: Törökországnak komoly következményekre kell felkészülnie. A hírre a török líra máris eséssel válaszolt, a tőzsdéken pedig erősödik az eladói nyomás a KBC Equitas összefoglalója szerint. A kockázatkerülés felerősödött: a főbb európai indexek két százalékhoz közeli mínuszban vannak, és amerikai határidős indexek is csökkenhetnek a mai nyitásra.

A KBC szerint a török–orosz incidens hatása jelent meg abban is, hogy az előző napinál 2-3,5 százalékkal gyengébben szerepeltek a légitársaságok részvényei. (Ebben szerepe volt annak is, hogy az amerikai külügyminisztérium globális terrorveszélyre figyelmeztetett.) Nyomás alá kerültek továbbá a szállodaláncok és az utazási irodák papírjai. Az olaj árát viszont magasabbra kényszerítette a geopolitikai feszültség. Az amerikai WTI hordónkénti ára már 42,5 dollárnál mozog, az európai Brent pedig 46 dollár közelébe ért. Az arany ára 1080 dollár körülire ugrott.

Számolni kell az orosz–török gazdasági partnerség lehűlésével is. Ennek egyik fő eleme, hogy Törökország a Kék Áramlat gázvezetéken át kap orosz gázt, és török vizeken, illetve szárazföldön haladna át a jelenleg parkolópályán lévő Török Áramlat gázvezeték is. Az orosz elnök találkozott II. Abdullah jordán királlyal, és közölte vele: a török állításokkal ellentétben a lelőtt Szu–24-es repülő nem török légtérben repült, hanem Szíria fölött. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint ezért Putyin a török akciót Oroszország hátba szúrásának minősítette.

Rossz helyre szaladtak a törökök

Az orosz elnök azt, hogy a NATO-hoz közeledő Törökország megtámadta a terrorizmus ellen harcoló Oroszországot, úgy értékeli, hogy azzal a katonai szövetség a terrorizmust segítette. Nehezményezte, hogy az incidens után Törökország nem Oroszországgal vette fel azonnal a kapcsolatot, hanem – állítólag – a NATO illetékeseivel vitatta meg az esetet. „Mintha mi lőttünk volna le egy török gépet, holott épp a fordítottja történt” – mondta.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.