BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kifutott a kasszahatás

Októberben 4 százalékkal nőtt a kiskereskedelem kiigazítatlan adatok alapján, ami megegyezett a várakozásokkal. A KSH adatai szerint az élelmiszer 2, a nem élelmiszer 7,8, az üzemanyag-forgalom 3,4 százalékkal erősödött. Az utóbbi hónapokban egyáltalán nem volt jellemző az üzemanyag-kiskereskedelemre az októberi alacsony növekedési szint, az erősödés havi mutatója egy éve nem bukott 5 százalék alá, sőt 6 százalék alá is csak két hónapban gyengült.

A teljes kiskereskedelmi mutató is a növekedés lassulását mutatja, a nyers adat növekedése tavaly október óta nem mutatott ilyen alacsony számot, jóllehet a 4 százalékos erősödés a jelenlegi fogyasztási környezetben jó eredménynek számít. A Takarékbank elemzői szerint az év hátralevő részében az online pénztárgépek bevezetéséből adódó bázishatás kifut, így lassuló növekedésre lehet számít, ám az év egészében a növekmény elérheti az 5,5 százalékot.

Jövőre 3 százalékos növekedési szinttel számol a bank, ami ugyancsak optimista előrejelzés. A cég szerint a kiszámítható törlesztőrészletek okafogyottá teszik a háztartások biztonsági megtakarításait (az esetleges árfolyamveszteségből fakadó többlet kifizetéséhez), ami miatt a tartós fogyasztási cikkek korábban elhalasztott megvásárlását 2016-ban megejtik.

A kiskereskedelmi forgalomnövekedéssel viszont ellentétesen mozgott a kiskereskedelmi egységek száma 2015 júliusáig. A KSH adatai szerint az idei év közepéig tovább csökkent a boltok, áruházak száma. Június 30-án közel 142 ezer kiskereskedelmi értékesítőhelyet kereshettek fel a vásárlók, ez 2300-zal kevesebb a tavaly év véginél. A 2011-es adathoz képest pedig 11 ezerrel lett kevesebb a kiskereskedelemben ügyködő boltok száma.

A Blokkk.com internetes kereskedelmi szakportál szerint feltehetőleg a piaci verseny mellett az online kasszarendszer is hatott a fehérítéssel a boltszámra. Ám európai viszonyokhoz mérten még így is elaprózottnak számít a magyar kiskereskedelmi hálózat, vagyis további leépülés várható a következő években is. A fejlett térségekben egy-egy üzlet több vásárlót szolgál ki, ami már a versenyképesség kérdése is – ezzel megy szembe a négyzetméter-arányos eladószám-tervezet. Csökkent az üzletek alapterülete is, a 2011-es 18,5 millióról 17,4 millió négyzetméterre, tehát egymillió négyzetméterrel kevesebb alapterületen „tolonghatnak” a vásárlók a hét hat napján. Az átlagos alapterület ezzel szemben 2 négyzetméterrel nőtt, amely év közepén 123 négyzetméter volt.

Az elmúlt időszakban a diszkontok és az online értékesítés húzzák az élelmiszer-kiskereskedelmi növekedést annak ellenére, hogy egyre szigorúbb szabályok vonatkoznak rájuk is. A hipermarketek és a szupermarketek piaci pozíciója stagnál, néhol visszaesőben van (elég csak a Tesco egyes üzleteinek bezárására gondolni), ami ugyancsak a diszkontok felé tereli a vásárlókat.

Megúszható a foglalkoztatási kvóta

Kibújhatnának a tervezett négyzetméter-arányos kötelező foglalkoztatási kvóta alól azok a 400 négyzetméter alapterület feletti, napi fogyasztási cikket forgalmazó üzletek, amelyek a vásárlók közvetlen kiszolgálására alkalmas csemegepultokat tartanak fenn – írta saját értesüléseire hivatkozva a Magyar Idők. Ennek a tervezetnek jellemzően csak a diszkontok és a drogériák nem felelnek meg, illetve néhány szupermarket. Előbbiekben lenne hely a pultok kialakítására, kérdés azonban, hogy a drogériák hajlandóak lennének-e a téliszalámit és a párizsit is belistázni csak azért, hogy ne kelljen esetleg feleslegesen foglalkoztatniuk újabb munkavállalókat.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.