Megszorításokra készül Szaúd-Arábia
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság Meredek eséssel reagált a rijádi tőzsde tegnap arra, hogy a királyság pénzügyminisztériuma egy nappal korábban szigorú 2016-os költségvetést tett közzé: a Tadawul index 3 százalékkal esett az első negyedórában a Bloomberg adatai szerint, főleg az olajpapírok zuhanása miatt. Idén a GDP 15 százalékára, 367 milliárd riálra (98 milliárd dollár) hízott a költségvetési hiány, ezt jövőre 326 milliárdra akarják levinni. A deficitet részben az magyarázza, hogy idén a tavalyinál 23 százalékkal kevesebb folyt be az olajexportból – ez adta a büdzsé 608 milliárdos bevételeinek több mint háromnegyedét –, a kiadások viszont 13 százalékkal 975 milliárd riálra nőttek. A tárca azt is kiemelte, hogy az idei büdzséből 88 milliárd riált vittek el a Szalmán király trónra lépéséhez kötődő állami jutalmak, a jemeni háború pedig 80 milliárddal növelte a védelmi kiadásokat.
A deficit mérséklése érdekében 2016-tól kezdve öt éven át csökkentik az üzemanyagok árához, az energia és a vízszolgáltatás díjához adott támogatásokat – jelentette be a pénzügyminisztérium –, emellett kilátásba helyezték az általános forgalmi adó bevezetését is. A további részleteket 2016 elején teszik közzé, de elemzők az eddig ismert adatok alapján is úgy számolnak, hogy a jövő évi büdzsét 45 dolláros olajárral tervezhették. Arra is többen felhívták a figyelmet a The New York Times szerint, hogy a most 640 milliárd dollár körüli szaúdi devizatartalékok 2020-ra elolvadhatnak, ha nem vágják meg nagyon a kiadásokat, vagy nem jön egy nagy ugrás az olajárakban.


