Egyre több a szupergazdagoknál
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság A világ népességének leggazdagabb 1 százaléka ma együtt nagyobb vagyon fölött rendelkezik, mint a maradék 99 százalék – állapította meg a holnap kezdődő davosi Világgazdasági Fórum elé időzített, Az 1 százalék gazdasága című jelentésében az Oxfam. (A felső 1 százalékba kerüléshez 760 ezer dollár értékű vagyonra van szükség.) A nemzetközi jótékonysági szervezet egy még durvább eredményt is kiszámolt a Forbes milliárdoslistájának, illetve a Credit Suisse tavaly októberi Global Wealth Outlook című kiadványának adataiból: jelenleg 62 embernek van összesen akkora vagyona, mint a világ összlakossága alsó 50 százalékának, azaz 3,6 milliárd embernek. 2010-ben még 388-an rendelkeztek a fél világ vagyonának megfelelő összeggel. A 62 csúcsmilliárdos vagyona 44 százalékkal, 542 milliárd dollárral nőtt 2010 óta, így most együtt 1760 milliárd dollárral bírnak, ez idő alatt az alsó 50 százalék összvagyona 41 százalékkal, több mint ezermilliárd dollárral csökkent (közben a világ lakossága mintegy 400 millió fővel nőtt). A globális vagyonban az ezredforduló óta végbement növekedésnek 1 százaléka jutott az alsó 50 százalékra, 50 százaléka a felső 1 százalékot gyarapította. A legszegényebbek helyzete nem sokat javult: 1990–2010 között az alsó 10 százalék éves átlagos jövedelme évente kevesebb mint 3 dollárral nőtt.
Az egyenlőtlenségek megugrásának egyik oka az Oxfam szerint az adóparadicsomok globális hálózatában, az iparszerű adóelkerülésben keresendő: egy általuk idézett 2014-es tanulmány szerint mintegy 7,6 ezer milliárd dollárnyi magánvagyon található offshore számlákon, ez annyi, mint az Egyesült Királyság és Németország GDP-je együttvéve. Az adóelkerülést a piaci fundamentalizmus domináns világképe legitimálja – mutatott rá a jelentés –, amely szerint a gazdasági növekedést ösztönzi a gazdag egyének, illetve vállalatok alacsony adóztatása, ezért ez mindenkinek jó.


