Erőre kapott a kínai export
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság Megugrott a kínai export márciusban, az import csökkenése pedig lassult – mindezt jó jelként értékelik a befektetők a holnapra várt első negyedéves kínai GDP-adat előtt. A kivitel dollárban számolva 11,5 százalékkal nőtt tavaly márciushoz képest, a bevitel pedig 7,6 százalékos csökkenéssel folytatta a közel másfél éve tartó zsugorodást. A havi külkereskedelmi többlet 29,9 milliárd dollárra apadt a februári 32,5 milliárdról, ez a legkisebb érték az elmúlt egy évben. Az exportban az is közrejátszott, hogy februárban a holdújév miatt sok gyár és szolgáltatás leállt – márciusban viszont már újraindultak –, ilyen mértékű feléledésre azonban nem számítottak a hírügynökségeknek nyilatkozó elemzők. Egyesek szerint ebben már a kereslet élénkülése is érződik, mások viszont azt hangsúlyozták, több hónap adatát meg kell várni.
Az EU-ban irányuló kivitel 17,9 százalékkal bővült, ebben nagy szerepet játszott az acélexport is. A múlt hónapban 9,98 millió tonna acélt szállítottak külföldre a kínai gyártók, ez 30 százalékkal több az egy évvel korábbinál, vagyis nem érződik az EU korlátozó erőfeszítéseinek hatása. A kínai vezetés célja az, hogy az export helyett már a belső fogyasztás hajtsa a növekedést. Az elemzők szerint az első negyedévben 6,7 százalékkal nőhetett a kínai GDP.


