Ahogy a feltörekvő országok egyre jobban bekapcsolódnak a globális gazdasági folyamatokba, úgy gyakorolnak mind nagyobb hatást nemcsak szűkebb környezetükre, hanem a fejlett térség pénzpiacaira is. A nyolcvanas évek latin-amerikai, majd a kilencvenes esztendők mexikói, ázsiai és orosz válságai voltaképpen már előre jelezték, mi várható, s milyen pénzügyi mozgások tekinthetők majd normálisnak a jövőben. A tavaszi ülésszakára készülő Nemzetközi Valutaalap (IMF) most tette közzé a pénzügyi stabilitási jelentésének analitikus fejezeteit.
A feltörekvő országokból induló és más térségekre átterjedő hatások növekvő fontosságával foglalkozó rész emlékeztet rá: a kereskedés felfüggesztése a kínai tőzsdén január elején súlyosan érintette az amerikai és az európai börzéket és árfolyamokat. Hasonlóképpen, tavaly augusztusban a jüan árfolyamrendszerében bejelentett változások okoztak viharokat távoli vidékeken is. Ez azért is mind kevésbé meglepő, mert az utóbbi tizenöt évben a globális növekedés felét a feltörekvő országok adták, amelyek a világ bruttó hazai termékének (GDP) 38 százalékát állítják elő. A részvénypiacok és árfolyamok kilengéseire, az árak alakulására a nemzetközi folyamatok fejtik ki a legnagyobb nyomást, s a mozgások harminc-negyven százaléka tulajdonítható a feltörekvő piacoknak.
Ebből az következik az IMF szakértői szerint, hogy a makrogazdasági-pénzügyi környezet csak a feltörekvő piacok elemzésével együtt vehető számba, s a fejlett államoknak fel kell készülniük arra, hogy intézkedéseik egyrészt lecsapódnak a feltörekvő országokban, másrészt onnan visszaáramlanak. Ezért van mind nagyobb szükség a nemzetközi egyeztetésekre. A döntéshozóknak sokkal pontosabb képet kellene alkotniuk a tőkeáramlásokról, s a közvetítő közegről, vagyis a bankok, az intézményi befektetők és a befektetési alapok tevékenységéről, valamint sokkal nagyobb figyelmet érdemes fordítani a vállalatok eladósodásra, mint a pénzügyi stabilitást fenyegető kockázatra.
Végül, az IMF leszögezi: minthogy Kína egyre nagyobb szerepet játszik a globális pénzügyi rendszerben, ezért politikájának változásáról időben és világosan tájékoztatnia kellene az érdekelteket a vad piaci reakciók elkerülése végett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.