BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellenállónak bizonyult Nagy-Britannia gazdasága

Még csak a Brexit-döntés rövid távú hatása csapódott le a harmadik negyedévben – főleg a fontgyengülésé –, így a GDP növekedése nem fékeződött le

Minden fontosabb tényező hozzájárult ahhoz, hogy a brit GDP 0,5 százalékkal tudott bővülni a harmadik negyedévben – derült ki az országos statisztikai hivatal (ONS) pénteken közzétett részletes adataiból. A fő szám nem változott az előzeteshez képest, vagyis a Brexit-népszavazás utáni első teljes negyedévben 0,5 százalékkal nőtt a GDP az előzőhöz képest, ez éves alapon 2,3 százalékos bővülés.

Az uniós kilépésről szóló döntés utáni fontgyengülés igen jót tett: a külkereskedelem 0,7 százalékpontot tett hozzá a GDP-hez – az export 0,7 százalékkal nőtt, az import 1,5 százalékkal csökkent –, ez 2014 kezdete óta a legnagyobb mértékű hozzájárulás. A lakossági kiadások 0,7 százalékkal emelkedtek, ez ugyan elmarad a második negyedévi 0,9 százaléktól, de így is azt mutatja, hogy a növekvő bérek meghozták hatásukat. A kilátások szempontjából különösen fontosnak tartják az elemzők, hogy a vállalatok beruházási kiadásai 0,9 százalékkal nőttek (a várakozások 1 százalék körüli visszaesésről szóltak). Ezen a soron persze lassabban csapódnak le a nem várt események hatásai – emelte ki az ONS GDP-számítási részlegének vezetője, Darren Morgan –, a kiadások mögötti döntések zömét valószínűleg még a referendum előtt hozták meg. Azóta a vállalatok valószínűleg kicsit visszafogottabbak lettek – idézte a Financial Times Peters Dixont, a Commerzbank brit ügyekben illetékes elemzőjét –, korai még győzelmet ünnepelni.

Hasonlóan gondolkodhattak a Költségvetési Felelősségi Hivatalnál (OBR) is, amikor a múlt héten 2,2-ről 1,4 százalékra csökkentették a jövő évi GDP-növekedésre adott prognózist, mondván, a vállalatok el fogják halasztani a beruházásaikat a bizonytalan környezetben, és emiatt 2018-ra 1,1 százalékkal csökken az Egyesült Királyság hosszú távú növekedési potenciálja. Az OBR szakértői arra is számítanak, hogy a gyengülő font miatt dráguló import előbb-utóbb a lakossági kiadásokban is érezteti majd a hatását. Egyelőre azonban nincs miért aggódni: a brit gyáriparosok szövetsége (CBI) novemberi kiskereskedelmi indexe 2015 szeptembere óta nem látott, 26 pontos magasságra ért. A megkérdezettek szerint decemberben még feljebb megy a mutató, amiben az is szerepet játszhat, hogy külföldről is sokan érkeznek majd bevásárolni, kihasználva a gyenge fontot.

Brexit: lesz még jogi buktató

Nem biztos, hogy az Egyesült Királyság meg tudja kezdeni az uniós kilépésről szóló tárgyalásokat a Theresa May kormányfő által megjelölt időpontban, azaz jövő március végéig –

figyelmeztetett az EU soros elnöki tisztét 2017. januártól betöltő Málta miniszterel­nöke. Joseph Muscat a BBC-nek kifejtette: nem lenne meglepve, ha a brit legfelső bíróság – amelynek december elején kell dönteni arról, szükség van-e parlamenti jóváhagyásra a kilépés elindításához – továbbadná az ügyet az Európai Bíróságnak. Ezen túlmenően

a briteknek előbb tisztázniuk kell az EU-val szemben fennálló pénzügyi kötelezettségeiket – figyelmeztetett Muscat –, rendezniük kell a határkérdést Írországgal, és csak utána kezdhetnek tárgyalni arról, milyen legyen az új viszony az unió és az Egyesült Királyság között. Az igazi veszélyt pedig az jelentheti – tette hozzá a máltai politikus –, hogy a 2019-ben választásra készülő Európai Parlament megvétózza az addigra esetleg megszülető megállapodást.

figyelmeztetett az EU soros elnöki tisztét 2017. januártól betöltő Málta miniszterel­nöke. Joseph Muscat a BBC-nek kifejtette: nem lenne meglepve, ha a brit legfelső bíróság – amelynek december elején kell dönteni arról, szükség van-e parlamenti jóváhagyásra a kilépés elindításához – továbbadná az ügyet az Európai Bíróságnak. Ezen túlmenően

a briteknek előbb tisztázniuk kell az EU-val szemben fennálló pénzügyi kötelezettségeiket – figyelmeztetett Muscat –, rendezniük kell a határkérdést Írországgal, és csak utána kezdhetnek tárgyalni arról, milyen legyen az új viszony az unió és az Egyesült Királyság között. Az igazi veszélyt pedig az jelentheti – tette hozzá a máltai politikus –, hogy a 2019-ben választásra készülő Európai Parlament megvétózza az addigra esetleg megszülető megállapodást.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.