BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszatérés a trendhez

A béremelések mellett több beruházás, technológiai fejlesztés, magas hozzáadott érték teremtése kell ahhoz, hogy a magyar gazdaság hosszabb távon jól teljesítsen – ez az üzenete a jegybank növekedési jelentésének

A „magas nyomású gazdaság” segíthet a világgazdasági válság által ejtett sebek begyógyításában, és ezáltal visszatérhet a növekedés a válság előtti trendjéhez – mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a jegybank növekedési jelentésének bemutatóján. A krízis után a gazdaságok növekedése lelassult szerte a világon, bár a jegybankok mindent megtettek az élénkítés érdekében. Most a költségvetési politikán van a sor. A jelentés alapján Magyarországon is a „magas nyomású gazdaság” elérése lehet a helyes út a gyorsabb gazdasági növekedés felé.

Amikor a gazdaságpolitika az átlagosnál nagyobb keresleti nyomás alatt tartja a gazdaságot, akkor olyanokat is elkezdenek alkalmazni, akiket amúgy nem vennének fel a cégek – mondta Balatoni András. Egy magyar alumíniumüzembe például korábban még felvételi követelmény volt a centiméterről milliméterre való átváltás, most már azonban ezt sem kell tudni – hozott egy szemléletes példát a munkaerőpiaci helyzetre. A munkaerőhiány gyorsan emelkedő béreket, nagyobb beruházási rátát és több fejlesztést eredményez a cégek részéről. Ráadásul az alacsonyabban képzettek foglalkoztatása hozzájárul a humántőkéjük emeléséhez is.

Az MNB által körbejárt területeken tapasztalt folyamatok alapján azonban nagyon sok a tennivaló. A mikro-, kis- és közepes vállalatoknak csökkent leginkább a beruházási rátájuk Magyarországon a válság után, 2013-ban, a jegybank növekedési hitelprogramjának elindulása óta azonban fordulat látható. Balatoni András rámutatott, hogy már a válság előtt is nagyon súlyos növekedési problémák jellemezték ezt a szektort, és még most is képtelenek a szintugrásra, vagyis nem lesz a mikrocégből kisvállalat, a kicsiből közepes, a közepesből meg nagy.

Magyarországnak meg kell próbálnia áttérni a magas hozzáadott értékű termelésre, ami az MNB szerint a termelési lánc elején (kutatás-fejlesztés, tervezés, logisztika) és a végén (marketing, szolgáltatások) lehetséges. A legkisebb hozzáadott értéket éppen a szűken vett termelés, a gyártás jelenti, ezért nem feltétlenül ebben kellene versenyeznünk. A jegybank elemzése alapján ráadásul arra következtethetünk, hogy az elmúlt évek magas gazdasági növekedését hozó autóipari vállalatok termelésére nem alapozhatjuk a jövőnket: az autóipar hozzáadott értéke ugyanis az egyik legalacsonyabb az ipari termelésen belül Magyarországon.

A teljes feldolgozóipari export hazai hozzáadott értéke alig haladja meg a 40 százalékot, a legalacsonyabb a régióban. A szomszédos országokban 45–60 százalék között alakul, Németországban pedig 70 százalékos. Balatoni András szerint a negyedik ipari forradalomra – digitalizáció, big data stb. – reagálnunk kell, magas hozzáadott értékű termékeket kell gyártanunk, és ilyen szolgáltatásokat kell nyújtani. Többé nem versenyezhetünk az alacsony bérekkel, ez ugyanis agyelszíváshoz vezetett. Szerinte nem okoz versenyképességi hátrányt a jelentős béremelés, az lenne a baj, ha nem emelkednének a keresetek. Az alacsony kereset ugyanis egyrészt oka az elvándorlásnak, másrészt a magas hozzáadott értéket meg kell fizetni.

Virág Barnabás, a jegybank ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy az oktatásnak rugalmasságra kell felkészítenie a diákokat, akiknek informatikai ismeretekre lesz szükségük, a tudás jó részét pedig a munkahelyeken fogják elsajátítani. Mire azok a hatévesek, akik most iskolába indulnak, 20-23 évesek lesznek, kétharmaduk olyan állásban fog elhelyezkedni, amely ma még nem létezik.

Felnyomni a GDP-t

Ma 2,5-3 százalékos lehet a magyar gazdaság potenciális növekedése – válaszolta lapunk kérdésére Balatoni András, utalva arra, hogy végül olyan magasan lesz majd a trendnövekedés, ahová a „magas nyomású gazdaság” által el tudunk jutni. – Ha fent tudjuk tartani a következő öt évben a 3 százalék körüli növekedést, akkor e szintre zárkózik fel a potenciális GDP is – tette hozzá Virág Barnabás, hangsúlyozva, hogy az új ipari forradalom a termelékenységben okoz nagy változást rövid időn belül.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.