Szavai szerint a fényes jövőt, a robusztus növekedést és az újabb foglalkoztatási rekordot megalapozó költségvetést nyújtott be tegnap Philip Hammond pénzügyminiszter a brit parlament alsóháza elé. Expozéjában a közszolgáltatások megerősítését, fejlesztéseket ígért, s hogy az Egyesült Királyság erősen és felkészülten várja az Európai Unióból való kilépésről várhatóan tavasszal megkezdődő tárgyalásokat. Erősebben, hiszen a független Költségvetési Felelősségi Hivatal (OBR) friss számai szerint a 2017-es brit gazdasági növekedés eléri a
2 százalékot, míg novemberben még csak 1,4 százalékot becsültek. Igaz, a júniusi Brexit-szavazást megelőzően még 2,2 százalékot vártak, a kilépés miatti sokkok nyomán vitték le prognózisukat. Jövőre azonban a dinamika enyhén lassul – ismerte el Hammond –, 1,7 százalék helyett 1,6 százalékos a várakozás. A bizonytalanságok miatt a 2019-es számokat is lefelé, 2,1 százalékról 1,7 százalékra korrigálták.
A pénzügyminiszter utalt arra, hogy noha már majd tíz év telt el, a válság hatásait még mindig brit családok ezrei szenvedik, a kormánynak itt még bőven vannak teendői. Az optimista hozzáállásnál többre lesz szükség, ugyanis egyre több család érzi a saját bőrén a font közel húszszázalékos gyengülését, s ezzel együtt az élelmiszerek, az importcikkek és az üzemanyagok gyors drágulását. Ráadásul a britek a következő, 2020-tól induló ciklusra időzítenek számos megszorító intézkedést, hogy egyensúlyba hozzák a költségvetést. A büdzsé kiegyensúlyozása kisebb tételben megkezdődött, a most tavasszal záruló 2016–2017-es költségvetési évre szóló deficitet ugyanis novemberben még 68,2 milliárd fontra tették, ám ma már az 51,7 milliárdos becslés van érvényben. A Brexit előtt azzal számoltak, hogy 2020-ban már szufficites lesz a büdzsé, de az akkor prognosztizált 11 milliárdos plusz helyett most 22 milliárd fontos hiányt vetítenek előre.
Hammond szerint a költségvetési deficit csökkent, de az államadósság még magas szinten áll, leépítése lassú folyamat lesz. A mostani, a GDP arányában 88,8 százalék körüli szintről 2021-re 83 százalékra csökkenhet az adósságráta. A foglalkoztatás bővítése kiemelt cél, ahogy a silánynak nevezett brit termelékenységi mutatók javítása is.
Sok konkrétumot a pénzügyminiszter egyelőre nem osztott meg a képviselőkkel, de kisebb-nagyobb összegeket, támogatásokat már felvázolt. Így ötmillió fontot adnak a szüfrazsettmozgalom centenáriumi ünnepségére, a pubok adókedvezményét évi ezer fonttal megtoldják, félmilliárddal támogatják az önjáró autózást és a mesterséges intelligencia kutatását. Ugyanennyit kapnak a szakképzést és a technikai tárgyak oktatását végző intézmények, míg a nyelvtanoktatást 140 iskolában erősítik meg 320 millió fontból. Az északi-tengeri olaj- és gázkitermelést egyelőre meg nem nevezett összeggel támogatják. A helyhatóságok 300 millió fontos keretből segíthetik ki a területükön működő, nehéz helyzetbe került kisebb vállalkozásokat. Kiterjesztik az ingyenes iskolai utaztatásra és ingyenes étkezésre jogosult diákok körét – írja a BBC.
Az önfoglalkoztatók egészségügyi hozzájárulását egy százalékkal 10 százalékra emelik, majd 2019-ben újabb egy százalékkal növelik, hogy a társadalmi igazságosság jegyében az alkalmazottak szintjére hozzák a terheiket. Nem nyúlnak viszont sem a dohánytermékek, sem a szeszes italok adójához. Az egészségügyi ellátást érintő nagy bejelentést Philip Hammond nem tett, noha a rendszer – kritikusai szerint – az összeomlás szélén van, finanszírozási hiánya három éven belül 2,6 milliárd fonttal nő, ezt a lyukat kell gyorsan betömni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.