BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Támogatni kell a vállalkozásokat

A kínai kereskedelmi miniszter jelenléte is jelzi, hogy Kína elkötelezett a régió iránt, és ezt az elköteleződést csak fokozni kívánja – mondta Szijjártó Péter a Kína, valamint tizenhat kelet- és közép-európai ország gazdasági és kereskedelmi fórumának kkv-szekcióját megnyitó beszédében.

A külgazdasági és külügyminiszter szerint a világkereskedelemben új világrend alakult ki, amelynek egyik aspektusa az, hogy régebben a tőke csak nyugatról keletre áramlott, ám manapság már legalább annyi tőke érkezik keletről nyugatra, mint fordítva. A nagy vállalatok a Távol-Keletről egyre több részesedést szereznek az amerikai és európai piacokon, s egyre több gyártókapacitást vásárolnak. „Azokhoz az országokhoz tartozunk, amelyek ezt szeretnék kihasználni, annyit profitálni belőle, amennyit lehet” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.

A miniszter az ipar 4.0 kapcsán elmondta, hogy a digitalizáció nemcsak az iparban hozott jelentős változásokat, hanem társadalmi jelenség is. Ezért a nemzetgazdaságok sikere attól is függ, hogy az országok hogyan tudják a gyártókapacitásaikat összekötni a digitalizációval. Ennek pedig a kkv-szektor adja a gerincét. Szerinte a kkv-k támogatásának legjobb módja a nagyvállalatok meggyőzése arról, hogy itt fektessenek be, és segítsék a kkv-kat, hogy részévé válhassanak a nagyvállalatok ellátási láncainak.

Szijjártó Péter elmondta, hogy egyetlen uniós tagállamként Magyarországon egy számjegyű a társasági adó (9 százalék), és különböző állami támogatások is segítik a cégeket abban, hogy minél több vállalat lehessen a nagyobb cégek beszállítója. Mindezek alapján egyre több távol-keleti zászlóshajó jelenik meg Magyarországon, miközben a magyarországi vállalatok jelenléte is erősödik Kínában. Azokra az iparágakra kell fókuszálnunk, amelyekben versenyképesek lehetünk. Ilyen lehet a gyógyszergyártás és a víztisztítás.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy ehhez járul hozzá az Eximbank megállapodása kínai partnerével, amelynek révén 500 milliárd dollárra nő az elérhető hitelkeret nagysága, így a magyar Eximbank is nagyobb teljesítménnyel finanszírozhatja a magyar cégeket.

 

Új tőkealapot hoz létre az MFB Invest és a Chi Fu Investments

Szándéknyilatkozatot írt alá a Magyar Fejlesztési Bank tulajdonában álló MFB Invest Zrt. és a kínai tulajdonú Chi Fu Investments egy közös magántőkealap létrehozásáról. Az alap kiemelt célja a tervezett közös befektetések révén a magyar gazdaság fejlesztése, illetve a magyar vállalkozások magas hozzáadott értékű fejlesztési beruházásainak támogatása.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.