Magyar gazdaság

Mindenképp megszenvedi a Brexitet a brit gazdaság

Ha nem születik szabadkereskedelmi megállapodás az EU-val, Nagy-Britannia gazdasági növekedése 8 százalékot fog esni – áll egy, a brit kormány számára készített elemzésben. Az optimistább forgatókönyvek is recesszióval számolnak.

Egy, a brit kormány számára készített, kiszivárgott bizalmas előrejelzés szerint az Egyesült Királyság gazdasága előnytelenebb helyzetbe fog kerülni az ország Európai Unióból való kilépése (Brexit) után, bármilyen kereskedelmi megállapodást sikerüljön is kötnie az unióval.

A kiszivárgott értékelés, amelyet a BuzzFeed nevű amerikai hírportál tett közzé hétfőn, azt írja, hogy

ha Nagy-Britanniának sikerül szabadkereskedelmi megállapodást kötnie az EU-val, a brit 5 százalékkal marad majd el a következő 15 évre vonatkozó jelenlegi előrejelzésektől.

Forrás: AFP

David Davis Brexit-ügyi miniszter tárcája azt közölte, hogy nincs felkészülve az elemzés kommentálására, és nem kíván futó magyarázatokat fűzni a folyamatban lévő előkészületi munkákhoz.

Az „EU Exit Analysis – Cross Whitehall Briefing” címet viselő, 2018. januári keltezésű dokumentum megállapítása szerint

amennyiben szabadkereskedelmi megállapodás nem születik az EU-val, és Nagy-Britannia a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO) elfogadott szabályokat kell alkalmazza, a növekedés 8 százalékot fog esni.

Egy harmadik változatban, ha Nagy-Britannia az EU egységes piacának része maradhat, de nem lesz az unió tagállama, akkor hosszútávon 2 százalékkal lesz alacsonyabb a gazdaság növekedése.

A brit kormány váltig azt hangoztatja, hogy Nagy-Britannia a Brexitet követően képes lesz új, a jelenleginél kedvezőbb kereskedelmi megállapodásokat kötni a világ számos országával, ellensúlyozva az EU-val folytatott kereskedelmének bármilyen visszaesését.

A bizalmas elemzés szerint az unióból való kilépés az Egyesült Királyság minden térségét kedvezőtlenül érinti majd, de a legsúlyosabb hatással az ország Északkeleti területére, West Midlandra és Észak-Írországra lesz.

A brit kormány azt mondja, hogy ki akar lépni az EU egységes piacáról és vámuniójából, ugyanakkor nyitva tartaná határát észak-írországi tartománya és az EU-tag Írország között, e nyilvánvaló ellentmondást azonban eddig nem sikerült feloldania.

Theresa May brit miniszterelnök támadások kereszttüzébe került az elmúlt napokban Brexit-stratégiája miatt, s euroszkeptikus riválisai bírálták, amiért nagyrészt engedett az EU nyomásának a status quo átmeneti időszakra, a brit EU-tagság 2019. márciusi megszűnéséig való megőrzése ügyében.

Brexit GDP-növekedés szabadkereskedelmi megállapodás tanulmány
Kapcsolódó cikkek