Magyar gazdaság

Kevesebb mint két hetük maradt a vállalkozásoknak, hogy fizessenek

Április 23-ig kell befizetni az innovációs járulék első előlegét, a járulékfizetők köre pedig egy tavalyi törvénymódosítás hatására idén több ezer mikro- és kisvállalkozással bővülhet – hívja fel a figyelmet a BDO Magyarország.

A változás abból adódik, hogy az érintett vállalkozások mutatóit idén újra csoportszinten kell értékelni, míg korábban, 2014 óta csak az adott céget kellett vizsgálni. A korábbi szabályozás értelmében a multinacionális vállalatcsoportok hazai leányvállalatai mentesülhettek a fizetés alól, amennyiben a létszámuk nem érte el az 50 főt, és sem árbevételük, sem mérlegfőösszegük nem haladta meg a 10 millió eurót. Hasonló helyzetben voltak azok a magyar tulajdonosok is, akik adózási vagy egyéb megfontolásból tartottak fenn több társaságot – írja a BDO. Közleményük szerint

idén, legkésőbb az április 23-i első előlegfizetési határidőig az egyes, úgynevezett partner- és kapcsolódó vállalkozások adatait már együttesen kell értékelni, sokszor bonyolult képletek alapján.

Ez alapján dől el, hogy az adott társaságnak kell-e innovációs járulékelőleget fizetni, vagy nem. A járulék összegét az idei várható gazdálkodási adatok alapján kell meghatározni idén áprilisban és júliusban. A későbbi előlegek, valamint az év végi kötelezettségek mértékét pedig az új, az akkor ismert adatok alapján kell majd újraszámolni.

Fotó: VG / Vémi Zoltán

Hegedűs Sándor, a BDO Magyarország adótanácsadási üzletágának adóigazgatója szerint a 0,3 százalékos adókulcs nem tűnik soknak, de ezt nem a társaságok eredménye, hanem a helyi iparűzési számításával közel megegyező módon kell megállapítani. Jelezte:

az innovációs járulékból származó bevételek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapba folynak be, a járulékból közel 82 milliárd forintot vár idén a kormányzat.

A bevételek tervezett több mint 10 százalékos növekedése tavalyhoz képest jelentős részben annak a több ezer vállalkozásnak köszönhető, amelyekkel idén kibővül az innovációs járulékot fizetők köre – fűzte hozzá.

Az innovációs járulék és egyben az iparűzési adó alapját a kimutatott nettó árbevétel adja, melyet csökkenteni lehet az anyagköltséggel és az eladott áruk beszerzési értékével, valamint a közvetített szolgáltatások és úgynevezett alvállalkozói teljesítések értékével. Szintén le lehet vonni az adóalapból az alapkutatás, alkalmazott kutatás, a kísérleti fejlesztés adóévben elszámolt közvetlen költését.

A KSH legfrissebb adatai szerint jelenleg közel 6200 olyan társas vállalkozás van az országban, amely 50, illetve azt meghaladó létszámmal rendelkezik.

 

innovációs járulék mikrovállalkozás adó kisvállalkozás
Kapcsolódó cikkek