Magyar gazdaság

Kivárás és kármentés jellemzi a gabonapiacot

A tavalyi termésnél legalább egymillió tonnával kisebb lesz az idén az őszi kalászosok hozama, de nem elképzelhetetlen a kétmillió tonnás kiesés sem – válaszolta az őszi vetések állapotát firtató kérdésre a Világgazdaságnak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke. A hosszú száraz időszak után az időjárás esősebbre fordult, ám legalább 100, néhol 150 milliméter csapadék hiányzik a talajból, az alsó rétegek teljesen kiszáradtak. A homokos területeken kifejezetten rossz a helyzet.

A GOSZ-hoz érkező információk szerint a termelők jelentős része költségei csökkentéseként elhagyja a fejtrágyázást, kihagy bizonyos technológiai elemeket, ennek következtében pedig az aszály miatti terméskiesés fokozódik. A legrosszabb állapotban lévő őszi káposztarepcét több tízezer hektáron kellene kitárcsázni, mert akkora károkat szenvedett el. Petőházi Tamás szerint azonban elképzelhető, hogy sok termelő a reménytelen állapotban lévő repcét is a földben hagyja, mert ilyen körülmények között még azt is kockázatosnak tartja, hogy a helyére kukoricát vagy napraforgót vessen. Az őszi vetések legutóbbi állapotfelmérése után kijelenthető, hogy az őszi kalászosok most sokkal rosszabb állapotban vannak, mint ősszel, kelés után, pedig akkor már látszott, hogy a növények elmaradtak a fejlődésben. A határszemlék tanulságaként levonható, hogy az utolsó öt év átlagához képest feleakkora területen van jó állapotban a gabona.

A millió tonnás nagyságrendű terméskiesést már biztosnak veszik a szakértők, de a gabonapiacon most a kivárás a jellemző. A GOSZ-elnök szerint egyelőre nem tudni, merre billen a mérleg nyelve a termésvárakozásokban, ő azonban hosszabb távon áremelkedést valószínűsít a kalászosoknál. Korábban arról szóltak a hírek, hogy Európában jól teleltek a gabonák, most pedig mindenki Németországra figyel, ahol nyugaton jó állapotú, a keleti országrészben viszont aszály sújtotta a gabonaállomány.

A tavaszi árpa vetőmagjainak beszerzése a szokásosnál korábbra jött előre, a fémzárolt készletek elfogytak, de a korábban eshetőségként felvetett hiányhelyzet nem állt elő – mondta a Világgazdaságnak Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. Szintén előbb kezdődött a kukorica-vetőmagok értékesítési szezonja, amelynél meghatározó lesz, hogy a kitárcsázott repceterületek mekkora hányadát vetik újra, és mekkora területen döntenek a kukorica mellett a gazdálkodók.

gabonatermelés vetőmag aszály Petőházi Tamás Polgár Gábor
Ezek is érdekelhetik