A kormány a múlt héten bejelentette, hogy mégsem kerül sor a tranzakciós illeték csökkentésére, ugyanis minden költségvetési forrást a demográfiai és családpolitikai intézkedésekre akarnak fordítani – olvasható a parlament előtt fekvő előterjesztésben. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) azzal számol, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök februári évértékelőjén bejelentett programok költségvetési hatása az idén mindössze a GDP 0,1 százalékára rúg majd, ami 40-50 milliárd forintos kiadás, ám 2020–21-ben már évi 0,6 százalékra emelkedik, vagyis 270-300 milliárd forint is lehet.
Az idei költségvetésben elvileg megvan a fedezet a pluszkiadásokra, az MNB szakértői ugyanis az Inflációs jelentésben úgy kalkuláltak, hogy az adó-, különösen az áfabevételek akár 180-200 milliárd forinttal is meghaladják az eredetileg tervezettet. Többletkiadással jár viszont a családvédelem mellett a magasabb infláció miatti kiegészítő nyugdíjemelés, a 3,5 százalék feletti növekedés okán a nyugdíjprémium, valamint az uniós támogatások magasabb kormányzati önrésze. Az MNB szerint azonban így is a tervezettnél akár a GDP 0,1-0,2 százalékával is alacsonyabb lehet az államháztartás idei eredményszemléletű hiánya, vagyis a GDP 1,5-1,6 százaléka körül lehet. Az államadósság csökkentése is folytatódik, 2021 végére a GDP 63,6 százalékára mérséklődhet.
A családvédelmi akcióterv 2020-as kiadásait a GDP 0,4 százalékára várják az elemzők, ami 180-200 milliárd forintot jelenthet, míg a középiskolások külföldi táboroztatása további 70-80 milliárd forintot emészthet fel évente, mivel 2020-tól minden kilencedikes és tizenegyedikes diák kéthetes nyári külföldi nyelvtanfolyamát ugyancsak a költéségvetés állja. Az MNB szerint a 70-80 milliárdos támogatásból az érintett diákok 60-70 százaléka vehet részt ilyen tanfolyamokon. Összehasonlításul: az idén a középfokú oktatásra összesen 261,3 milliárd forintot költ az állam a költségvetési tervek szerint, így ez a 70-80 milliárd 30 százalékos pluszforrást kíván, ám ezt javarészt nem idehaza költenék el. Már a bejelentést követően voltak olyan vélemények, hogy a pénzt inkább a hazai nyelvi képzés fejlesztésére lenne érdemes fordítani, akár anyanyelvi tanárok bevonásával. A demográfiai program jövő évtől várható, 180-200 milliárdos kiadásainak egyik fele a bölcsődei férőhelyek bővítésére, a másik fele a bejelentett családvédelmi intézkedésekre megy el. Az MNB szerint a kamatmentes 10 millió forintos asszonyhitel főként azokat a piaci kölcsönöket válthatja ki, amelyeket amúgy is felvettek volna, így a program hatására a hitelállomány 1-2 százalékkal nőhet. A CSOK kiterjesztése a kétgyermekes családokra a GDP 0,1 százalékára, vagyis 45 milliárd forintra rúgó kiadással jár, ennél némileg kisebb hatása lesz a falusi CSOK bevezetésének. Emellett a legalább három gyermeket nevelők legfeljebb 2,5 millió forintos támogatást kaphatnak új, hétszemélyes autó vásárlására, a jegybanki elemzők szerint ez 2020 és 2022 között 35 ezer családot érinthet, a költsége pedig 40-50 milliárd forint lehet a három év alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.