Július 12-től 28-ig a dél-koreai Kvangdzsu ad otthont a vizes világbajnokságnak, amelyen a várakozások szerint 194 ország 2623 sportolója vesz részt úszásban, műugrásban, műúszásban, nyílt vízi úszásban, valamint vízilabdában. A sportlétesítmények időbeni elkészüléséért a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) vezérkarának ezúttal nem kell aggódnia, hiszen Kvangdzsu 2015-ben nyári Universiadét rendezett, az egyetemisták világjátékára átadott infrastruktúra pedig négy év múltán is ideális. A csaknem másfél millió lakosú koreai város még a FINA 2013. július 19-i barcelonai közgyűlésén nyerte el a mostani lebonyolítás jogát.
Érdekesség, hogy akkor és ott Budapest eredetileg a 2021-es vizes vb-t kapta meg, csakhogy Guadalajara 2015 februárjában visszalépett a 2017-es rendezéstől, miután a 100 millió dolláros – azaz mintegy 28,8 milliárd forintos – tervezett költségvetéshez a mexikói kormány nem biztosított fedezetet. A lemondás miatt 5 millió dolláros büntetést kellett fizetnie Guadalajarának, de legalább további szankciókkal nem kellett számolnia, amiért kihátrált. A FINA ügyvezetője, Cornel Marculescu felidézte, hogy Magyarország két héttel a mexikói visszalépés után máris jelezte, megrendezné az eseményt, a FINA elöljárói pedig példás gyorsasággal döntöttek a helyszínváltozásról. Így Budapest négy évvel hamarabb került sorra, a 2021-es rendezésre új pályázatot írtak ki, amely egy másik távol-keleti helyszín, a japán Fukuoka sikerét hozta, és azóta az is eldőlt, hogy 2023-ban Doha következik.
Minden idők legsikeresebb vizes vb-jeként értékelte a budapestit a FINA, így a magyar főváros igen magasra helyezte a lécet Kvangdzsunak, pedig a hazai rendezés kapcsán bőven akadtak vészjósló előzmények. A Magyar Úszó Szövetség 2016 novemberében lemondott elnöke, Gyárfás Tamás eredetileg azt közölte, hogy nyolcmilliárd forintba kerül majd a vb-uszoda, s azzal együtt 25 milliárdba a teljes rendezés. Ehhez képest végül 130 milliárd forintot emésztett fel a sportesemény lebonyolítása, ebből 50 milliárdba került a fő helyszín. Még ha Gyárfás irreálisan alacsony költségekről beszélt is, időközben Fürjes Balázs munkacsoportja, a KKBK (Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja) ugyancsak alábecsülte a csatornázással, rakpartrendezéssel és kerékpárutak építésével felkúszó kiadásokat, ezzel pedig támadási felületet adott.
Sós Csaba szövetségi kapitány a világranglistás helyezések alapján négy-öt magyar úszóéremre számít a dél-koreai vizes világbajnokságon – 2017-ben, a Duna Arénában két arany-, négy ezüst- és két bronzérmet szereztek, amihez még hozzájött a férfi vízilabda-válogatott második helye. A háromszoros olimpiai bajnok, a vb-n öt egyéni számban induló Hosszú Katinka kapcsán a szakvezető kifejtette: az elmúlt másfél évben folyamatosan jött fel, s kitűnően teljesített júniusban a római Hét Domb (Sette Colli) viadalon, ahol 200 méter vegyesen győzött, 200 háton pedig második lett. Sós szerint a világbajnokság mezőnye jelentősen eltér a kontinensviadalokétól, hiszen minden számban van egy-két amerikai, kanadai, ausztrál, kínai és japán úszó, de megemlítette a tunéziai, új-zélandi és brazil vetélytársakat is.
A kvangdzsui vb-n medencében 15 férfi és 9 női versenyző indul, míg a nyílt vízi számokban 3-3 férfi és női úszó alkotja a csapatot. Gyurta Gergely mindkét műfajban versenyez, azaz összesen 29 magyar utazhat Dél-Koreába. A férfiaknál a korelnök, a 33 éves Cseh László vállalta a legtöbb számot, ő háromszor is rajtkőre lép (50 és 100 pillangó mellett 200 méter vegyesen), mindenki más egy vagy két rajtot tervez. Cseh pályafutása kilencedik nagypályás világbajnokságán indul, ez nem csupán a magyar, de az egyetemes úszósport történetében is abszolút rekord. Tizenhárom vb-érmével két amerikai, Michael Phelps (33) és Ryan Lochte (27), továbbá az ausztrál Grant Hackett (19) és a kínai Szun Jang (14) mögött az örökranglista ötödik helyén áll az ausztrál Ian Thorpe-pal és a német Michael Gross-szal együtt. A két évvel ezelőtti vb-ezüst óta alaposan átalakult, megfiatalodott a Märcz Tamás által irányított vízilabda-válogatott. A 13 tagú csapatba heten a Ferencvárosból érkeztek, négy játékost ad a Szolnok, kettőt az OSC. Jansik Dávid helyett egy másik szolnoki pólós, Angyal Dániel került a keretbe, Jansik kiesésével pedig csak egy olyan játékos, Bátori Bence maradt a válogatottban, aki részt vett júniusban a világliga belgrádi nyolccsapatos szuperdöntőjén is. A nőknél a csapat egyik legrutinosabb tagjának, Szücs Gabriellának a sérülése nem jött rendbe, ezért lemarad a tornáról, Bíró Attila szövetségi kapitány azzal a 13 játékossal vág neki a dél-koreai viadalnak, akikkel a júniusi Diapolo Kupán is szerepelt a Margitszigeten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.