Magyar gazdaság

Júniusban nőtt az ipari termelés

A munkanaphatástól megtisztított adatok a termelés 4,1 százalékos növekedését mutatják, miután júniusban idén kettővel kevesebb munkanap volt, mint tavaly erősítette meg a KSH.

A munkanaphatástól megtisztított adatok a termelés 4,1 százalékos növekedését mutatják, miután júniusban idén kettővel kevesebb munkanap volt, mint tavaly – erősítette meg kedden második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az első fél évben ipari termelés 5,4 százalékkal emelkedett a tavalyi 3,5 százalékos növekedés után.

Fotó: MTI

Júniusban az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,8 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipar termelése 2,3 százalékkal maradt el a tavaly júniusitól, ezen belül járműgyártás kibocsátása csupán 1,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest a májusi 17,2 százalék után.

Az ipari volumene 0,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A járműgyártás kivitele 3,1 százalékkal emelkedett, a számítógép, elektronikai, optikai termék kivitele 2,5 százalékkal csökkent.

Az ipar belföldi értékesítése 2,6, ezen belül a feldolgozóiparé 0,8 százalékkal nagyobb volt a tavaly júniusinál.

A járműgyártás húzta a szektort

Az első féléves adatok bizakodásra adnak okot, tovább tart az ipari termelés bővülése – mondta Nagy Ádám az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) iparági stratégiáért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán a legfrissebb adatoktól kedden.

Mint arról korábban beszámoltunk, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az első fél évben ipari termelés 5,4 százalékkal emelkedett a tavalyi 3,5 százalékos növekedés után.

Nagy Ádám kiemelte:

a feldolgozóipari ágazatok közül a járműgyártás és az élelmiszeripar növekedése kiemelkedő volt.

Kitért arra, hogy az ipari export teljesítménye minimálisan emelkedett, ami elfogadható, azt is figyelembe véve, hogy fontos kereskedelmi partnereknél – köztük Németországban – visszaesést mértek.

A világpiaci folyamatok jelentős hatással vannak a magyar ipar teljesítményére. Az ipari termelékenység javítása a kulcsa a növekedési ütem megőrzésének, ezért a technológiaváltást, a digitalizációs folyamatok előretörését a kormány is szorgalmazza – mondta.

KSH termelés ipar
Kapcsolódó cikkek