Az idei második negyedévben 4,7 százalékkal nőhetett a magyar gazdaság 2018 azonos időszakával összevetve, az első fél évben 4,9 százalékos lehetett a GDP bővülése a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint, a január–márciusi időszakhoz képest pedig 0,6 százalékos lehetett a szezonálisan és naptárhatással kiigazított dinamika. Az elemzők szerint az idén 4,5 százalékkal nőhet a magyar gazdaság, jövőre viszont lassulás várható, mindössze 3,3 százalékos bővülést prognosztizálnak. A Központi Statisztikai Hivatal szerdán teszi közzé a friss GDP-növekedési adatokat.
Elsősorban a szolgáltatások húzták a növekedést a második negyedévben, de az ipar is támogatta a gazdaság bővülését, a mezőgazdaság azonban visszahúzta – mondta a Világgazdaságnak Kuti Ákos, a Danube Capital R&A vezérigazgató-helyettese. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője azt emelte ki, hogy az ipari termelés bővülése az első negyedéves 6,2-ről 4,7 százalékra lassult a második negyedévre, és az építőipar is behúzza a féket, negyedéves alapon még zsugorodhatott is az esős május miatt, noha éves alapon még mindig jelentős a szektor növekedése. A családtámogatások miatt kivártak a fogyasztással az emberek, ami kedvezőtlenül hatott a kiskereskedelemre és a lakástranzakciókra egyaránt. Az építőipar lassulása egyben a beruházási dinamika lassulását is jelenti, ami a kiskereskedelmi forgalom csökkenésével együtt a belső fogyasztás ütemének mérséklődését jelzi. A Takarékbank szakértője hozzátette: a külkereskedelmi többlet számottevően romlott a második negyedévben.
Virovácz Péternek, az ING Bank vezető elemzőjének az eddig beérkezett adatok alapján úgy tűnik, hogy Magyarországot is elérte a globális lassulás, azonban továbbra is robusztus marad a GDP-növekedés, az éves alapon 4,5 százalék valószínűleg még mindig az unió élmezőnyébe tartozik. Az első negyedév után érzékelhető lassulás minden területen jelentkezhet, de a lakossági fogyasztás továbbra is a gazdaság egyik húzóereje maradhat, a beruházások viszont már kevésbé támogathatják a növekedést. Az ING Bank elemzője aláhúzta: a magyar gazdaság továbbra is immunis lehet a nemzetközi környezet – különös tekintettel a német folyamatok – drasztikus romlására. Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a fél év végén a gazdaság mérete 2,1 százalékkal haladja meg a 2018. év végit.
Az idén 4,7 százalékkal nőhet a magyar gazdaság, ám az ipar gyenge kilátásai miatt ez lefelé módosulhat, jövőre 3 százalékkal bővülhet a GDP – mondta lapunknak Szendrei Vanda, az Oxford Economics elemzője. Virovácz Péter szerint fokozatos lassulás várható az év második felében, azonban a 4 százalékos ütem felett maradhat a növekedés, ami elegendő ahhoz, hogy folytatódjon a dinamikus felzárkózás az euróövezethez, amely csupán 1 százalékkal bővülhet az idén. Suppan Gergely elképzelhetőnek tartja, hogy az év hátralévő részében a negyedéves alapú bővülés emelkedik, mivel átmeneti tényező – az új családtámogatási rendszer – fékezte a második negyedévet. Kuti Ákos szerint az idei évet az uniós források felhasználása pörgetheti – 4,6 százalékos lehet a növekedés –, jövőre viszont a beruházások bővülésének lassulása miatt csupán 2,9 százalékkal nőhet a gazdaság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.