Magyarországon több mint 20,3 millió nyugdíjas van, közülük 115 ezren állnak munkaviszonyban, és mintegy 100 ezren dolgozhatnak egyéb jogviszonyban – mondta a Világgazdaságnak Farkas András. A nyugdíjszakértő azután mutatott rá ezekre a számokra, hogy az Országgyűlés a napokban elfogadta a nagyszülői gyermekgondozási díj (gyed) bevezetésére vonatkozó törvényjavaslatot. Az új szabályok szerint a szülők átruházhatják a gyedre való jogosultságukat a nagyszülőkre, ha arra maguk is jogosultak, és keresőtevékenységet végeznek. Azt, hogy a törvénymódosítás pontosan hány személynek kedvez majd, egyelőre nem lehet megbecsülni – hangsúlyozta Farkas András. Ugyanakkor szerinte az új törvény több korlátot is támaszt a családokkal szemben, kizárja például a nyugdíjas és egyéb nyugdíjszerű ellátásban részesülőket, ideértve a rokkantsági vagy korhatár előtti ellátást kapókat. A jogalkotó megítélése szerint ők nyilván alkalmasak arra, hogy az egyéb ellátásra támaszkodva segítsék az unokák nevelését. A törvény emellett a jól kereső nagyszülőket döntés elé állítja, hogy a nyugdíjuk alapjául szolgáló számított „életpálya” átlagkeresetét (a nagyszülői gyed szolgálati időnek minősül) növeli-e a gyed igénybevétele. Farkas András meglátása szerint ezért a gyed átruházása elsősorban az alacsony keresetű nagyszülőknek lehet vonzó, vagy a munkahelyüket féltőknek. Emellett sok olyan nő is igénybe veheti majd a támogatást, akinek már csak rövid idő hiányzik a kedvezményes nyugdíjra jogosító legalább negyven évből.
A munka törvénykönyvét is érintő új jogszabályok értelmében a folyósítás időtartamára a nagyszülő fizetés nélküli szabadságra lesz jogosult, és felmondási védelemben részesül, emellett a kisgyermekes anyák rugalmasabb foglalkoztatásának elősegítése érdekében – a családvédelmi akciótervvel összhangban – a kötelező részmunkaidő biztosításának életkori határa tovább emelkedik a gyermek négy-, illetve nagycsaládosok esetén a hatéves koráig – közölte lapunkkal a Pénzügyminisztérium. Az előterjesztés a kiküldetési irányelv módosításait is tartalmazza, kibővülnek a munkavégzés helye szerinti, kötelezően alkalmazandó rendelkezések. Újdonságként megjelennek a hosszú távú kiküldetésre és a felváltó kiküldetésre vonatkozó szabályok, valamint kiegészültek a munkavállalók tájékoztatási kötelezettségét rögzítő rendelkezések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.