Magyar gazdaság

Egyetlen film elkészítése sem hiúsult meg

Bár ­itthon hivatalosan nem állítot­ták le a forgatásokat, a korlátozások miatt több produkció munká­latai is megcsúsztak.

A korlátozó intézkedések feloldásával párhuzamosan elkezdődtek a nemzetközi bérmunkák előkészületei, és ez lehetővé teszi, hogy mielőbb ismét teljes kapacitásra kapcsolhasson a hazai filmipar – erről a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, Káel Csaba nyilatkozott a Világgazdaságnak. Elmondta, hogy Magyarország nem léptetett életbe forgatási tilalmat a alatt, például a világhírű magyar úszóról, Hosszú Katinkáról készülő nagyszabású portréfilm munkálatai szigorú egészségvédelmi intézkedések mellett folytatódhattak.

A Nemzeti Filmintézetben (NFI) lapunk érdeklődésére elmondták, hogy Magyarországon hivatalosan nem állították le a forgatásokat, de március közepétől a korlátozó intézkedések miatt egy átlagos stábbal már nem lehetett dolgozni. Ugyanakkor kiemelték, hogy egyetlen film készítése sem hiúsult meg, mert még márciusban átütemezték a folyamatban lévő gyártások finanszírozását. Az NFI támogatásával készülő alkotások közül mindössze az Átjáróház forgatását kellett megszakítani, de mától az is folytatódik. Tíz állami támogatással megvalósuló mozifilmnél későbbre halasztották a forgatások kezdetét. Tizenhat mozifilm van utómunkálati fázisában, ezek befejezését és bemutatását idén és 2021 elejére tervezik az alkotók és a forgalmazók.

A közvetlen magyarországi filmgyártási költések volumene 2016 óta minden évben meghaladja a 100 milliárd forintot, aminek jelentős része a külföldi bérmunka. Az, hogy a járvány mekkora kiesést okozott a szegmensben, elsősorban azon múlik, hogy mikor folytatódnak a félbehagyott külföldi produkciók – ez a beutazási korlátozások feloldásának függvénye. Miután már leszerződtek a magyar partnerekkel, ezért amint lehet, minden bizonnyal folytatni fogják a forgatásokat. Nálunk készül a többi között a Halo című Showtime-sorozat, a Terra Vision című Netflix-sorozat, a Dűne, a Nightingale és a Birds of Paradise című mozifilm.

Az NFI elsődleges célja a koronavírus miatt kialakult helyzetben az volt, hogy mérsékelje a filmipar szereplőit érintő veszteségeket, és támogatási tevékenysége révén folyamatos munkalehetőséget biztosítson a magyar mozgóképszakma tagjainak. A fejlesztési és a gyártás-előkészítési szakaszban viszonylag szűk stáb dolgozik egy-egy filmen. Az NFI folyamatosan pályáztatott – ennek köszönhetően az elmúlt két hónapban is mintegy negyven filmes projekt kapott támogatást –, és gondoskodott a produkciók finanszírozásáról. Így azok a dolgozók, akik ezekben a munkaszakaszokban részt vettek volna, nem maradtak munka nélkül. A szabadúszó filmesek azonnali megsegítésére az NFI létrehozta a Filmipari Segélyalapot, amely több mint 600 nehéz helyzetbe került szakembernek nyújtott egyszeri, rendkívüli támogatást. A magyar filmipar a kapcsolódó területekkel együtt mintegy húszezer embert foglalkoztat.

A hazai forgatások biztonságos újraindításához az NFI közzétette a filmforgatások kockázatértékelését és egészségvédelmi tervét. Az ajánlás célja a közreműködők védelme és a felkészülés egy esetleges második járványhullámra.

filmgyártás Nemzeti Filmintézet COVID-19 koronavírus nfi Káel Csaba
Ezek is érdekelhetik