Az év első felében megindultak felfelé a lakossági lekötött betétek kamatai, ugyanakkor a folyószámlabetéteknél maradtak a nullához konvergáló ráták – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Az MNB statisztikái szerint a háztartások lekötött forintbetéteinek szerződésekben szereplő éves kamatlába májusban elérte a 0,58 százalékot, ami 33 bázisponttal haladja meg
a 2019. májusi 0,25 százalékot, de a múlt év végi értéknél is 29 bázisponttal magasabb.
Az egyes futamidőknél és konstrukcióknál igen jelentősek az eltérések az éves változás mértékét tekintve. A látra szóló és a folyószámlabetétek átlagkamata például alig módosult az egy évvel korábbi mértékhez képest, és változatlanul a nulla közelében – az ötödik hónapban éppen 0,02 százalékon – állt. Az éven belüli futamidőre lekötött forintbetéteknél viszont látványos a változás: itt 0,19-ról 0,57 százalékra nőtt a szerződésekben szereplő átlagos ráta, de hasonló mértékben, 1,12 százalékra nőtt az egy és két év közötti lejáratú betétek kamata is. A két éven túli lejáratú forintbetéteknél viszont tovább csökkent az éves alapon vizsgált átlagos kamatszint, és az MNB adatai szerint a 2019. májusi 0,65 után idén az ötödik hónapban már csak 0,6 százalékot ért el.
A devizabetéteknél ellenben alig látni mozgást, már ami az átlagos kamatlábakat illeti. Az MNB adatai szerint az euró-folyószámlabetéteknél nem változott az átlagkamat 2019 májusához képest, és maradt évi 0,01 százalékon, de elenyésző, 1 bázispontos növekedést mértek az éven belüli futamidőre lekötött euróbetéteknél is. Egyedül az egy és két év közötti futamidejű, lekötött euróbetéteknél történt értékelhető mozgás, ott 0,25-ról 0,41 százalékra nőtt az átlagos ráta.
A forintbetétek szerződésekben szereplő, átlagos kamatainak emelkedése leginkább annak lehet a következménye, hogy a koronavírus-járvány miatt igencsak megnőtt az aktivitás a lakossági betéti piacon, és a lekötött konstrukciókat választó ügyfelek jelentős része a friss pénzek behozását jutalmazó, akciós termékek valamelyikét választotta. A lekötött betétek iránti érdeklődés pedig az MNB adatai szerint igencsak felerősödött az elmúlt hónapokban: 2020 első hónapjában összesen 1271,6 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a háztartások, ami 23,4 százalékos ugrás az egy évvel korábbi 1030,2 milliárdhoz képest. A május pedig különösen erős hónapnak számított, hiszen csak akkor közel 450 milliárd forintnyi új lekötött betéti szerződés született, szemben az áprilisi 233,5 milliárddal. Arra persze nem kell számítani, hogy a lekötött konstrukciók gyors ütemben visszaszerzik a dominanciát a lakossági betéteknél, hiszen a bőven 1 százalék alatti éves átlagos kamat még mindig nem számít túl vonzónak, ráadásul a nem akciós változatoknál többnyire a 0,1 százalékos ajánlatoknak is örülni kell. Mindezek alapján nem meglepő, hogy a május végén már majdnem 9800 milliárd forintot kitevő lakossági betétállomány majdnem háromnegyedét lekötés nélkül tartották a számláikon az ügyfelek, miközben az éven belül lekötött konstrukciók súlya a 13 százalékot sem érte el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.