A novemberi beszerzésimenedzser-indexek szerint Kína vezeti a globális kilábalást, Dél-Európában az ipar is megsínyli a járvány második hullámát, miközben viszonylag jól teljesít Közép-Európában és robog Németországban. Aggodalomra és reménykedésre egyaránt van ok.
Pető Sándor
2020.12.02, 15:01
Megosztom a cikket
Ázsiában javult, a pandémia második hullámával küzdő Európában némileg visszaesett az ipari aktivitás novemberben. A tegnap közzétett beszerzésimenedzser-indexekből (BMI) kitűnik, hogy a világgazdaság kilábalásának hajtóereje Kína marad, miközben Európában – ahol a szolgáltatási szektor újabb mélyütést kapott a járványtól – a feldolgozóipar fékezi a negyedik negyedévre várható második idei visszaesést. Az eurózóna azonban ebből a szempontból egyelőre kettészakadt:
a járványt legjobban megsínylő országokban a szolgáltatási BMI-k után az ipari is a stagnálást jelentő 50 pont alá gyengült.
A pandémiát az északi féltekén legjobban viselő Ázsia legnagyobb gazdaságaiban élénkült az ipar, kivéve Indiát, ahol a múlt hónapban ugyan 56,3 pontra esett a BMI az októberi 58,9-ről, ez azonban még mindig robusztus adat. Japán 49 pontos indexe még mindig zsugorodást jelez, de ez a legjobb adatuk tavaly nyár óta. Kína 54,9 pontos BMI-je tízéves csúcs:
egy évtizede nem pörgött fel ilyen tempóban az ipari termelés és a megrendelés, és csaknem kilenc éve a foglalkoztatás.
Fotó: Shutterstock
Kína a világkereskedelem magára találásának nagy haszonélvezője, ahogy az Egyesült Államok is, ahol a BMI 56,7 pontra, hatéves csúcsra ugrott a tegnap megerősített adat szerint. A holland statisztikai hivatal néhány napja közzétett összesítéséből kiderül, hogy a világ összterméke a harmadik negyedév végén 3 százalékkal maradt el a 2019. év végitől, a világkereskedelmi forgalom azonban már csak másfél százalékkal. Ez kedvez az iparnak, nem véletlen, hogy az eurózóna legnagyobb exportőre, egyben Kína legnagyobb partnere, Németország jól teljesít: az ipari BMI-je az európai visszaesés ellenére is erőteljes maradt, bár a novemberi 57,8 pont kicsit alacsonyabb az októberinél. Az euróövezet másik nagy exportőre, Hollandia még fel is pörgött:
az indexe 50,4-ről 54,4 pontra ugrott. A világpiacon szintén nagyon aktív Franciaországra ez már nem igaz, a mutatója a múlt hónapban 50 pont alá bukott, ahogy a spanyol index is.
A pandémia által különösen keményen sújtott országok csoportjában látványosan szenved Görögország, ahol 48,7-ről 42,3-re zuhant a BMI, miközben az olasz index még mindig az élénkülési tartományban maradt, de 53,8-ről 51,5 pontra süllyedt. A francia és a dél-európai indexek rövid távra borúsabb képet mutattak, a vállalkozások egy évre előretekintő várakozásai azonban optimisták. Mindenesetre lassú lehet a kilábalás. Spanyolország esetében idén 11,5 százalékos gazdasági visszaesésre, és jövőre csak 3,2 százalékos növekedésre lehet számítani – írta Steven Trypsteen, az ING elemzője. Ennél szebb is lehet a jövő, ha a koronavírus-vakcinák a vártnál előbb jönnek, és megérkeznek az EU-pénzek – tette hozzá.
Közép-Európa ipara a BMI-k szerint az erős és a gyenge európai országcsoportok közt teljesít: az exportvezérelt Csehország és Magyarország indexe emelkedett novemberben. A jobban a belső piacra koncentráló lengyel ipar mutatója alacsonyabb szinten (50,8 ponton), de még a pozitív tartományban stagnált, bár a járvány fennakadásokat okozhatott a beszállítói láncokban.
Az, hogy Közép-Európa ellenőrzése alá vonta a Covid–19-fertőzéseket az elmúlt hetekben, támogatni fogja az ipart a következő hónapokban
– írta Bethany Beckett, a Capital Economics közgazdásza.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.