BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra nőhet a termelékenység

Hosszú távon fennmaradhatnak a válság előtti folyamatok, a munkatermelékenység tovább emelkedhet, ehhez azonban újabb intézkedésekre van szükség – mondta a Világgazdaságnak Baksay Gergely, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója. A koronavírus-járvány nyomán előtérbe kerül a munkahelyek védelme, azonban hosszabb távon érdemes lehet a munkatermelékenységre fordítani a figyelmet. Soós Gábor Dániel, az MNB főosztályvezetője aláhúzta: a következő években dől el, hogy Magyarország reformpályára lép-e, és emelkedik-e a termelékenysége, vagy a közepes jövedelműek csapdájában ragad. A korábbi évtizedek tapasztalatai szerint felzárkózás csak jelentős termelékenységbővülés mellett lehetséges. A jegybank közgazdásza hangsúlyozta: 2017 óta gyorsan nő a munkatermelékenység, ugyanakkor minden téren számottevő a tartalék.

A 2013–2017 közötti időszakban elsősorban a foglalkoztatottak számának emelkedése folytán nőtt Magyarország gazdasági teljesítménye, ekkor azonban történt egy váltás – magyarázta Soós Gábor Dániel. A váltás óta egyértelműen a termelékenység húzza a növekedést, a demográfiai folyamatok viszont 2013 óta enyhén visszahúzzák a gazdaságot. A magyar kkv-k termelékenysége fele a nagyvállalatokénak, de az elmúlt években ez a kör is kezd felzárkózni. Az MNB közgazdásza kedvezőnek ítélte, hogy a hazai kisvállalatok termelékenysége 30 százalékkal nőtt az elmúlt években, míg az EU-ban ez mindössze 10 százalék volt. A digitális infrastruktúra ugyan jó, viszont a használata jelentősen elmarad az uniós átlagtól. Az állam digitális fejlettsége alacsony, az uniós országok alsó harmadában vagyunk, ezen a téren jelentős fejlődési potenciál van.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.