A pandémia alatt a korábbiaknál többet lógunk a telefonon
VG | A mobil- és a vezetékes hálózatból indított hívások átlagos időtartama 2020 negyedik negyedévében lényegesen meghaladta a korábbi évekét, például a mobil-adatforgalom a másfélszerese volt az egy évvel korábbinak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Az aktív SIM-kártyák száma csaknem 12,7 millió volt, 1,3 százalékkal több, mint 2019 azonos időszakában. Száz lakosra 131 előfizetés jutott. A havidíjas előfizetések aránya évről évre nő, mivel ezek a szolgáltatások adatforgalmat is biztosítanak, és még a percdíjak is kedvezőbbek, mint a feltöltőkártyásoknál. Az utóbbiak száma folyamatosan csökken, a negyedév végén már csak a SIM-kártyák 28 százalékát tette ki.
A mobilhálózat adatforgalma továbbra is folyamatosan nő, másfélszerese volt az egy évvel korábbinak. A 4G-hálózat tartja a vezető szerepét, az adatforgalom 93 százaléka itt zajlott. Ugyanakkor a mobilhálózatból indított hívások száma 1,9 százalékkal csökkent egy év alatt. A mobilhívások ideje tovább emelkedett, és ötödével meghaladta az előző évit. A beszélgetések átlagos ideje 3,6 perc volt, egy mobil-előfizetésre átlagosan napi hat perc beszélgetés jutott, ami az elmúlt évek legmagasabb értéke, ebben egyebek között a koronavírus-járvány miatt megváltozott kapcsolattartási szokások is szerepet játszottak – írja a KSH.
A vezetékes fővonalak száma kismértékben csökkent az egy évvel korábbihoz képest, száz lakosra 32 jutott. A vezetékes hálózatból indított hívások száma is tovább csökkent, viszont a hívások időtartama nagymértékben emelkedett, és meghaladta a hat percet. Az előfizetők kevesebbszer, de alkalmanként hosszabb ideig beszélgettek vezetékes, mint mobiltelefonról. Az egy előfizetésre jutó hívások száma a vezetékes és a mobilszolgáltatás esetében is csökkent, ugyanakkor a hívások ideje mindkét esetben emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Az összes telefonbeszélgetésre fordított idő 88 százalékát mobiltelefonról indított hívások tették ki. Az internet-előfizetések száma tavaly év végén 10,4 millió volt, 1,6 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Az előfizetések bő 97 százalékát tíz szolgáltató biztosította. Az internet-előfizetésekből 84 milliárd forint árbevétel származott, ez 6,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az összeg több mint fele a mobilinternet-hozzáférési szolgáltatás bevétele volt.
A televíziószolgáltatás előfizetéseinek száma 0,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, és meghaladta a 3,7 milliót. A televíziószolgáltatás 82 százaléka már digitális technológiával történik, az előfizetői csomagok 74 százaléka vezetékes jelátviteli hálózaton keresztül jutott el az előfizetőkhöz.


