Mint azt a VG megírta : a várakozásoknak megfelelően emelte a mértékét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a keddi közlemény szerint. Az alapkamat 30 bázisponttal, 1,2 százalékra nőtt, ezzel véget ért a negatív kamatok korszaka Magyarországon, miután a legutóbbi emelés mértékével az egynapos betéti ráta mértéke is pozitív tartományba mozdult el.

Fotó: Vémi Zoltán / VG

A forint azonnal erősödni kezdett a döntés után az euróval szemben, rövid idő alatt 361 körüliről 359,5-re esett a jegyzés.

A Monetáris Tanács egyértelműen azon a véleményen van, hogy

a júniusban megkezdett kamatemelési ciklus szükséges.

Határozott lépésekben folytatják a jegybanki alapkamat, a kamatfolyosó emelését és ezt további lépésekkel egészítik ki.

Az overnight pozitív tartományba emelkedett, ezzel Magyarország lezárta a negatív kamatok korszakát. A hosszú lejáratú fedezett hiteleszköz mától (kedd) megszűnik.

Az emelkedése globálisan van jelen: a nyersanyagok emelkedése egyre inkább megjelenik a fogyasztói árakban. A piaci szolgáltatások és az iparcikkek áremelkedése tovább gyorsult. Az üzemanyagok drágulása és a dohánytermékek jövedéki adójának emelése együttesen 1,2 százalékkal növelték az inflációt.

A magyar gazdaság a második negyedévben újraindult, a helyreállás dinamikája jelentősen gyorsult,

két számjegyű gazdasági növekedést jeleznek. 

A lakossági fogyasztást meghatározó reálkeresetek tovább növekedtek. A beérkezett inflációs adat a jegybanki prognózist és a piaci várakozásokat is meghaladta.

Idén 6 százalék körüli lehet a magyar gazdaság növekedése, 2022-ben 5,5, 2023-ban pedig 3,5 százalékkal bővülhet

Az infláció várhatóan 2022 elején kerülhet a toleranciasávba, és 2022 közepére stabilizálódhat. Ezért kell szigorítani a monetáris kondíciókon. Folytatják a szigorítást határozott lépésekkel.

A Magyar Nemzeti Bank továbbra is elkötelezett az árstabilitás megőrzése mellett.

A kamatemelési ciklus folytatódik, egészen addig, amíg az inflációs kilátások nem stabilizálódnak és az inflációs kockázatok kiegyensúlyozottá válnak.

A kamatemelési ciklus hatásainak átfogó értékelését legközelebb szeptemberben, az inflációs jelentés előrejelzése alapján fogja végrehajtani. 

Augusztusban az látszik, hogy az állampapír-vásárlási program eléri a 3000 milliárd forintos állományt, ezt akkor fogják felülvizsgálni, az augusztusi kamatdöntéssel egy időben. Ez a program egyébként kiemelten fontos volt a pénzügyi piacok stabilitásának biztosításában, így várhatóan a jövőben is használni fogják.

2022 elejére 4, 2022 közepére 3 százalék alá kerülhet az infláció.