Együttműködési megállapodást írtak alá csütörtökön a visegrádi négyek (V4) pénzügyminiszterei Budapesten. A Recharging Europe, azaz Európa újratöltése mottójú magyar elnökség célja a gazdaság újraindítása, a biztonság megteremtése, az Európa jövőjéről szóló vitában való aktív V4-es részvétel. Varga Mihály pénzügyminiszter kollégáival: Igor Matovičcsal, Szlovákia, Alena Schillerovával, Csehország és Tadeusz Kościńskivel, Lengyelország pénzügyminiszterével írta alá a megállapodást a fővárosi Vigadóban. 

Fotó: Fotó: Kallus György / VG

A legfontosabb kihívás jelenleg a gazdaságok újraindítása, a V4-ek, úgy tűnik, ezt meg tudták valósítani. A V4-eknél a gazdasági visszaesés kisebb volt, a talpra állás pedig gyorsabb, mint Európa több országában. Az európai gazdaság nem lehet sikeres a V4-ek sikere nélkül. 

Magyarország átlagon felüli mutatókkal tud ehhez hozzájárulni. A magyar gazdaság elérte a válság előtti teljesítményét. 2021-re 7-7,5 százalékos gazdasági növekedést várunk – mondta az együttműködés aláírása után Varga Mihály, aki kiemelte, hogy továbbra is a családok és vállalkozások támogatására, az adók csökkentésére és a beruházások ösztönzésére fognak koncentrálni. 

„Az aláírt dekarációban több fontos célt rögzítettünk, ezek világos célkitűzések, de kemény munkára lesz szükség az elérésükhöz. Erősítjük az adócsalások elleni együttműködést, összehangoljuk a klímavédelmi erőfeszítéseinket. Rögzítjük, hogy továbbra is együttműködünk külső határaink védelmében.” 

„Magyarország 590 milliárd forintot fordított a schengeni határ védelmére, ebből az a költségek alig több mint 1 százalékát finanszírozta. Az uniótól a jelenleginél nagyobb szerepvállalást várunk el a határvédelem területén. Az illegális migráció kérdésében egyetértés van a V4-országok között. Nem a pénzcsapokat kell elzárni Magyarország felé, hanem segíteni kell, hogy több százezer illegális migráns ne érje el Európa nagyvárosait. A V4 sikere nélkül Európa nem lehet sikeres” 

– húzta alá Varga Mihály. 

A magyar pénzügyminiszter tájékoztatóján arról is beszélt, abban bíznak, hogy az EU-val folytatott tárgyalások hamarosan lezárulnak, és Magyarország is hozzájut az őt megillető támogatásokhoz. Varga Mihály szót ejtett a megnövekedett inflációról is, amelyet szerinte a magas energiaárak okoznak. 

Az jelentős mértéke importált infláció. A rezsijogszabály éppen ezért a hirtelen megugró árak ellen védi a fogyasztókat, a háztartásokat. Novemberben pedig a kormány nyugdíjprémiumot és nyugdíj-kompenzációt fog fizetni – emelte ki Varga Mihály, aki hozzátette: az EU-val a tárgyalások folytatódnak, de a már bejelentett programokat az onnan érkező pénz nélkül is elkezdik, ezért is volt szükség szeptember közepén a devizakötvényre, és ehhez fog hozzájárulni a jüanban denominált zöld Panda is.

Téma volt a találkozón az adócsalások, -elkerülések elleni közös fellépés és a korrupcióval szembeni harc mellett a nemzetközi digitális cégek megadóztatása is. Előbbi kettőt a szlovák pénzügyminiszter kulcskérdésnek nevezte, míg utóbbival kapcsolatban a cseh pénzügyér nyilatkozott úgy, nem igazságos, hogy ezek a cégek nem ott fizetnek adót, ahol dolgoznak, pedig használják az adott ország infrastruktúráját, kedvezményeit.