A nyers adatok szerint 14,2 százalékkal meghaladta az építőipari termelés volumene 2021 szeptemberében az egy évvel korábbit. A KSH gyorsjelentése szerint az épületek építése 21,2, az egyéb építményeké 6,7 százalékkal magasabb volt a tavalyi bázisnál. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek szerint 

az építőipar termelése az augusztusihoz képest 4,2 százalékkal nőtt. 

A III. negyedévben az építőipar termelői árai 12,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva, az előző negyedévit pedig 4,2-del haladták meg.

Mindkét építményfőcsoport termelése nőtt szeptemberben az előző év azonos hónapjához képest : az épületeké 21,2, az egyéb építményeké 6,7 százalékkal. Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 30,1, az egyéb építmények építésében 12,7 százalékkal bővült a termelés. A speciális szaképítésé 6,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Összességében 16,1 százalékkal csökkent a hónapban megkötött új szerződések volumene. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 28,4 százalékkal nagyobb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 34,9 százalékkal kisebb volt a az előző évi bázisnál. Ugyanakkor az építőipari vállalkozások szeptember végi szerződésállományának volumene 12,9 százalékkal meghaladta a 2020. szeptember végit. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 21,4, az egyéb építményeké 7,7 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A szerződésállomány az év első kilenc hónapjában 3,5 ezer milliárd forintot tett ki, miután 10,5 százalékkal emelkedett az építőipar termelése az előző év azonos időszakához képest.

Fotó: Varga György / MTI

Az építőipar ágazatain belül az épületek építésében 14,8, az egyéb építmények építése vonatkozásában 8,6, a legnagyobb súlyú speciális szaképítésben 14,4 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Gyárleállásokhoz vezethetnek az elszálló energiaárak

Belelapoztak a gyártók a legrosszabb forgatókönyvekbe is, a rekordszintű energiaárak olyan mértékben drágíthatják meg a termelést, amit a piac már nem fizet meg. Uniós szintű beavatkozásra lenne szükség az eszkalálódó probléma megfékezésére.