A főváros 2019-ben megválasztott vezetése először átfogó stratégiát készített a Városháza tömb középtávú fejlesztésére, hogy összehangolja a Városháza épületét és környezetét érintő különböző projektelemeket, így a Városháza homlokzatának felújítását, a Városháza földszinti helységeinek megnyitását, a Budapest Galéria új kiállítóterének kialakítását és a Merlin Színház épületének felújítását.

Ezt követően a Fővárosi Önkormányzat 2021 őszén, tekintettel a feladat jelentőségére és komplexitására, térépítészeti tervpályázatot hirdetett a Városháza Park megtervezésére Az új Városháza Park kapcsán a főváros három célt határozott meg:

  • A Városháza Park legyen Budapest zöld főtere;
  • Hozza közelebb az emberekhez Városháza napi működését;
  • Az új park legyen a budapestiek találkozóhelye.

A tervpályázat iránt nagy érdeklődés mutatkozott:

összesen 19 pályamű érkezett, melyeket a tájépítész-, építész- és városépítész-szakma elismert szakembereiből álló bírálóbizottság értékelt és választotta ki a díjazott terveket.

A tervpályázat bírálóbizottsága az összes beérkezett pályaművet részletesen értékelte, majd konszenzussal döntött a díjazott és megvételben részesült pályaművek sorrendjéről.

Első helyezett, amelynek képét a cikkben is láthatják, a Lépték-Terv Tájépítész Iroda pályaműve lett.

A tervpályázaton nyertes pályázóval a Fővárosi Önkormányzat hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást fog lefolytatni az engedélyezési és kivitelezési tervek elkészítésére vonatkozóan. A tervek elkészítését és az engedélyek megszerzését követően kerül sor a Városháza Park megvalósítására.

A terveik szerint az új Városháza Parkot 2024-ben vehetik birtokba a budapestiek,

addigra a Városháza Károly körúti homlokzatának felújítása és a Merlin épülete is elkészül.

Fotó: Lépték-Terv Tájépítész Iroda / MTI

 

Fotó: Lépték-Terv Tájépítész Iroda / MTI