BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Minőségi problémák miatt vonnának ki a forgalomból egy népszerű állatgyógyászati terméket

Az Európai Gyógyszerügynökség Állatgyógyászati Készítmények Bizottsága áprilisi ülésén kezdeményezte a Kexxton készítmény kivonását a piacról, a végső döntést az Európai Bizottság fogja meghozni.

Egy évek óta széles körben használt antibiotikum forgalombahozatali engedélyének felfüggesztésére és a forgalomban lévő gyártási tételek visszahívására tett javaslatot az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Állatgyógyászati Készítmények Bizottsága (CVMP) áprilisi ülésén. A szakértők megállapítása szerint ugyanis a szarvasmarhát tartók által használt Kexxton 32,4 gramm folyamatos hatóanyag-leadású készítménnyel nincs minden rendben. 

teheneszet_alsoujlak_szp_vn_06
Az antibiotikumok visszaszorítását célzó uniós fellépés közepette érkezett a Kexxton készítményt elmeszelő állásfoglalás / Fotó: Szendi Péter / Vas Népe

A bizottsági tájékoztatás szerint lépésüket az indokolja, hogy a Kexxton széles körben használt készítményével kapcsolatban minőségi hiányosságok merültek fel, ami a szarvasmarhák esetében a hatásosság esetleges hiányához vezethetett, és a bejelentett káros anyagok miatt is indokoltnak látták az antibiotikum-féleség kivonását a piacról. A bizottság 2024. április 23-án írásbeli eljárással hivatalosan véleményt fogadott el, amelyben konszenzussal javasolta a forgalombahozatali engedély felfüggesztését és az összes tétel forgalomból való visszahívását.

Megkeresésünkre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal arról számolt be, hogy a javaslatról az Európai Bizottságnak kell döntést hoznia, addig a készítmény a piacon marad. Mint közölték, a CVMP áprilisi ülésén valóban javaslatot tett az Európai Bizottságnak a Kexxton készítményének forgalombahozatali engedélyének felfüggesztésére és a forgalomban lévő gyártási tételek visszahívására a tagállamok piacáról. Fontos tudni azonban, hogy az úgynevezett centralizált eljárásban engedélyezett készítményeknél ilyen döntés meghozatalára az Európai Bizottságnak van jogköre. Ez a döntés még nem született meg – tették hozzá.

Tájékoztatásuk szerint a készítmény 2013-ban kapott forgalomba ozatali engedélyt az Európai Bizottságtól. Az EU-szintű forgalmazásról hivatalunk nem rendelkezik adatokkal. Magyarországon széles körben alkalmazzák a készítményt. Kérdésünkre kitértek arra, hogy a Kexxton készítménye a szarvasmarhák számára engedélyezett, a tejelő teheneknél és üszőknél fellépő ketózis előfordulásának csökkentésére használják. 

A készítmény hatóanyaga a monenzin, amely az úgynevezett ionofor antibiotikumok csoportjába tartozik. A monenzin hatása abban rejlik, hogy a bendőben megváltoztatja a baktériumpopuláció arányait. Ez az acetát- és butiráttermelő baktériumok számának csökkenését, valamint a propionáttermelő baktériumok számának növekedését jelenti. A bendő baktériumpopulációjában bekövetkező változások az energiametabolizmus hatékonyságának növekedését eredményezik. Összefoglalva a készítmény a bendőben élő baktériumokra gyakorol hatást, ezen keresztül pedig befolyásolja az állatok anyagcseréjét – fejtette ki a Nébih. Hozzátették: annak ellenére, hogy egy antibiotikumról van szó, ebben az esetben nem a bakteriális fertőzések megelőzésére vagy kezelésére alkalmazzák.

Legalább akkora probléma az antibiotikum, mint amekkora segítség

A baljós jövendölés szerint 2050-re az antibiotikum-rezisztencia lehet a legfőbb halálozási ok a rákot megelőzve, miután arra is szedjük, amire nemcsak felesleges, de hasztalan is. Legalább annyi problémát okoz tehát az antibiotikum, mint amennyit segít – és sokba is kerül a problémakör kezelése az Európai Uniónak is.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.