Március 3-tól beadhatók az igénylések a Demján Sándor Tőkeprogramra – közölte a nemzetgazdasági minisztérium kedden.
A minisztérium és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által működtetett programban a vállalkozások beruházásainak ösztönzésére 100 milliárd forint keretösszeg áll rendelkezésre.
Ebből a forrásból tervezetten egyenként 100-200 millió forint közötti tőkebefektetésekben részesülhetnek a kkv-k.
Szabados Richárd, kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár hangsúlyozta: a tőke kiválóan működhet hiteltermékek bevonása mellett is, vagy önerőként támogatva azokat még nagyobb értékű beruházások megvalósítása válik lehetővé.
A vállalkozások évente 5 százalék kamattal bíró tőkejellegű forráshoz juthatnak, amely a hozamtámogatás miatt jóval olcsóbb a piacon elérhető, minimum 12-14 százalékos hozamelváráshoz képest. A kkv-k akár 0 százalékos önerővel, kezességelvárások nélkül is élhetnek a lehetőséggel. A tőkeigénylési folyamat jelentősen leegyszerűsített, ennek megfelelően automatizált, digitalizált, gyors és felhasználóbarát kialakítású felületek alkalmazása mellett történik.
Tavaly december óta 1850 vállalkozás küldte be előzetes regisztrációját, azaz érdeklődött a lehetőség iránt, közülük 400 cég biztosan teljesíti az igényléshez előírt feltételeket.
A nemzetgazdasági minisztérium által kezdeményezett programot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara valósítja meg, a Nemzeti Tőkeholding és a Magyar Fejlesztési Bank közreműködésével, az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt.-n keresztül, ezáltal is biztosítva a vállalkozások megfelelő érdekképviseletét és igényeik megfelelő megválaszolását.
Balog Ádám, az MKIK alelnöke kiemelte: ez az első olyan országos lefedettségű, központi koordinációval megvalósuló dedikált program, amelynek lebonyolítása a helyi gazdaságot jól ismerő területi Kereskedelmi és Iparkamarák bevonásával történt. A helyi gazdaság ismerete kulcsfontosságú, ezért a területi kamarák közreműködése jelentős hozzáadott értékkel bír.
A tőkealap jelképes, 1 százalékos üzlet-, illetve tulajdonrészt szerez a támogatott vállalkozásokban, míg a tőkeforrás 99 százalékát tulajdonosi kölcsön formájában biztosítja a cégeknek – erre évente szükséges kamatot fizetnie a vállalkozásoknak. A bevont tőke visszafizetése pedig csak a futamidő végén, egy összegben szükséges. A dedikált és jelentős mértékű tőkeági támogatás mellett a vállalkozások a tőkeigénylési folyamat során speciális szakmai és üzleti támogatást is kapnak az erre delegált szakembereken keresztül. A Demján Sándor Tőkeprogramra a vállalkozások március 3-tól adhatják be igényléseiket.
A Világgazdaság Business Brunch konferencián Szabados Richárd sikeresnek értékelte a kkv-k számára indított programokat és 2025-ben sok új beruházásra és növekedésre számít:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.