BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ennyi pénz maradhat egy átlagos banki ügyfélnél a kormánynak köszönhetően

Kiszámolták, hogy mekkora összeget nyertek a magyar bankolók a kormány számladíjakat érintő intézkedésének köszönhetően. A bankszámlák önkéntes díjcsökkentésével évi nyolcmilliárd forintról mondhat le a bankszektor szakértők szerint, azaz ennyi pénz maradhat a magyarok zsebében.

A kormány kérésének megfelelően a hazai bankok önkéntesen csökkentik a számladíjakat, illetve ezzel párhuzamosan vállalják, hogy 2026. június végéig nem is emelnek a díjaikon. A Bankmonitor friss elemzése szerint az önkéntes kezdeményezéshez gyakorlatilag az összes bank csatlakozott.

bank Woman,Hands,Holding,Credit,Card,And,Smartphone,With,Product,Purchase
Kiszámolták, hogy mekkora összeget nyertek a magyar bankolók / Fotó: Shutterstock

A bankok a héten már reagáltak, általánosságban az inflációkövető áremelésüket vonták vissza, illetve az ebből eredő költségtöbbletért cserébe kompenzálják ügyfeleiket. Ezenfelül a pénzintézetek azt is vállalták, hogy 2026 közepéig nem változtatnak a működési költségükön, illetve az infláció miatt nem módosítanak a lakossági számlaköltségeken.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) becslése alapján a Bankmonitor arra következtetett, hogy

egy átlagos lakossági bankszámla éves költsége februárban 47 ezer forint körül alakulhatott. A bankok önkéntes vállalásuk alapján ezen a szinten fagyasztanák be a számladíjakat.

Amiről pedig önként lemondanának a pénzintézetek, az az inflációkövető árazásuk, vagyis nem növelik meg a díjakat a 2024-es 3,7 százalékos áremelkedésnek megfelelően. A teljes infláció áthárításával a korábban kiszámolt 47 ezer forintos átlagos éves számlaköltség további 1739 forinttal emelkedne.

Mivel az MNB adatai szerint az év végén 6 619 289 darab elsődleges fogyasztói bankszámla volt, az intézkedés a teljes bankszámlaállomány esetében mintegy 11,5 milliárd forintos megtakarítást eredményez. Azaz ekkora bevételről mondanak le a bankok azért, mert nem növelték meg a teljes 2024-es inflációnak megfelelően a díjaikat – számolta ki a portál.

A szakértők rámutattak arra, hogy nem reális az, hogy minden bank az összes számlacsomagjának valamennyi díját az inflációnak megfelelően módosítsa. Eleve két bank nem is élt volna ezzel a lehetőséggel. Ezáltal az elmúlt évek tapasztalatát alapul véve a Bankmonitor úgy becsüli, hogy a tavalyi inflációnak mintegy 70 százaléka épült volna be a számlaköltségekbe, azaz 2,5 százalékkal emelkedhettek volna a díjak.

Ez egy átlagos ügyfél esetén éves szinten mintegy 1200 forintos díjemelést jelentett volna, ennyit spórolnak meg a számlatulajdonosok az önkéntes díjcsökkentés miatt. 

A bankszektor egésze pedig nagyságrendileg 8 milliárd forint bevételről mondhat le a vállalás alapján.

A bankok milliárdokat hagynak a családoknál 2026 júniusáig

Megállapodott a Magyar Bankszövetség a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a Magyar Nemzeti Bankkal: a bankok 2026. június végéig nem érvényesítik inflációs és belső költségeik növekedését a lakossági ügyfelek felé. A díjcsökkentési intézkedések milliárdos nagyságrendű kedvezményeket jelentenek a magyar családoknak. A döntés automatikusan érinti az ügyfeleket, nincs szükség külön ügyintézésre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.