BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Negyedmillió aláírás az ukrán uniós csatlakozás ellen

Több mint mint 250 ezer aláírást gyűjtött össze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége a területalapú támogatások fenntartása érdekében – jelentették be a szervezetek képviselői brüsszeli sajtótájékoztatójukon. Szerintük Ukrajna uniós csatlakozása letarolná az európai agráriumot.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) kiáll a magyar gazdák érdekeiért, követeli a területalapú támogatások fenntartását, és ellenzi Ukrajna uniós csatlakozását – a hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amelyet Jakab István, a Magosz elnöke, és Cseh Tibor András, a Magosz európai uniós agrárstratégiáért és külkapcsolatokért felelős országos alelnöke tartott Brüsszelben. Mint hangsúlyozták, Ukrajna felvétele az EU-ba letarolná az európai piacokat és tönkretenné az unós, köztük a magyar gazdálkodókat. Súlyos következménye lenne az ukrán csatlakozásnak, hogy az EU elvonná a tagállamoktól – így Magyarországtól is – az agrártámogatások jelentős részét, és Ukrajna válna a források legnagyobb haszonélvezőjévé.

Magosz, NAK gazdapetíció
A NAK és Magosz aláírásgyűjtéssel tiltakozik Ukrajna uniós csatlakozás ellen / Fotó: NAK

A NAK és Magosz is kiáll a magyar gazdák és az európai élelmiszer-termelés megőrzése mellett, aláírásgyűjtő akciójukkal pedig az ezt fenyegető veszélyekre hívták fel a figyelmet. Ahogyan arra már korábban is felhívták a figyelmet, Ukrajnában 41 millió hektár termőföld van, ebből 32,5 millió hektár szántóföld. A jelenlegi tagországokban élő gazdáknak óriási versenyképességi hátrányt okozna Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz, mert annyi terület érkezne az unióba, mint a mostani termőterületek harmada.

Az El a kezekkel az agrártámogatásoktól! címmel indított petíciót az agrártámogatások megőrzését célzó kezdeményezésként indították, és máig több mint 250 ezer gazdálkodó írta alá. Az ezt bemutató tájékoztatón elhangzott, hogy az Európai Bizottság által korábban bemutatott, Stratégiai dialógus elnevezést viselő uniós javaslatcsomag egyik leghangsúlyosabb pontja a területalapú támogatások kivezetésére vonatkozik. Ez a lépés azonban elfogadhatatlan a magyar gazdálkodók részéről, akik néhány héttel korábban a kelet-közép-európai gazdákkal együtt hangot is adtak véleményüknek a szlovák–cseh határon tartott demonstráción. 

Az ukrán földek közel harmadát néhány agráróriás használja, külön-külön is több százezer hektárt tartva a kezükben. Az Ukrajnában működő nyugati hátterű cégek pedig most nagy előnyre tesznek szert azáltal, hogy nem kell betartaniuk a szigorú élelmiszer-biztonsági és állatjóléti előírásokat, amelyeket más uniós országoknak viszont igen, azért, hogy támogatásban részesüljenek és termelni tudjanak.

A NAK és Magosz felrótta, hogy az Európai Bizottság nem készített elemzést az esetleges ukrán uniós csatlakozás mezőgazdaságra gyakorolt várható hatásairól.

Pedig a tét nem kicsi: csatlakozásával Ukrajna válna az agrárforrások legnagyobb haszonélvezőjévé, a KAP teljes költségvetésének mintegy harmadát vinné el a közös alapból.

Emlékeztettek a megnövekedett ukrán import okozta piaci zavarokra, amelyek kezelésében a határ menti tagállamok nem számíthattak az Európai Bizottságra. A NAK és Magosz képviselői tartanak attól, hogy a búza, a kukorica vagy a csirkehús és a tojás után újabb termékkörökben árasztja el ukrán áru a piacot, és Ukrajna uniós csatlakozásával már arra sem lenne lehetőség, hogy egyoldalú tilalmat tartsunk fenn a magyar gazdák és fogyasztók védelmében.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.