BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Takács Péter: korszakváltás volt az egészségügyben az elmúlt 4-5 év – az orvosokat soha nem becsülték meg ennyire

Történelmi léptékű orvosibér-emelést hajtottak végre, megszűnt a hálapénz, sok kórházat felújítottak – mondta el az egészségügyért felelős államtitkár a köztévén. Az orvosok bruttó átlagkeresete a nemzetgazdasági átlagkereset több mint négyszerese, 2,2 millió forint.

Az egészségügyi államtitkár emlékeztetett arra, hogy míg most 2 millió forint fölött van az orvosok átlagbére, a kormányzásuk kezdetén ez 330 ezer forint volt, az emelkedés többszörösen meghaladja a kumulált infláció mértékét. Az orvosi bérek rendezése évente 360 milliárd forintot jelent, a szakdolgozók bruttó 800 ezer forint körül keresnek, az ő béremelésük éves hatása 240 milliárd forint.

átlagkereset
Az orvosok átlagkeresete kilőtt, de a Szent János-kórházat még nem érte el a felújítási hullám / Fotó: Csikiphoto / Shutterstock

Az orvosok hazatérnek, és kevesen mennek ki. 2005 és 2011 között évente 1100 orvos kért külföldi munkavállalási engedélyt, ez a szám most 400. Az 1100-ból 1000 orvos évente elhagyta az országot, most 400-ból 300 ír receptet Magyarországon, tehát ők ingáznak.

Kórházfelújításra is szükség van

Megemlítette, hogy a fővárosi, Péterfy Sándor utcai kórház az egyik legrosszabb állapotban lévő intézmény, ahová bőven kell még fejlesztési forrás. Sok magyar kórház azonban már eljutott uniós vagy nemzeti forrással a felújításig. Ezek infrastruktúrában is felveszik a versenyt a nyugat-európai kórházakkal. 

Az összes terápiás eszköz, amely Nyugaton elérhető, az Magyarországon is adott a társadalombiztosítás vagy egyedi méltányosság keretében

– húzta alá.

Van online időpontfoglalás, eltörölték azt a szabályt, hogy a beteg csak a lakóhelye szerinti szakrendelésre mehet, és „irtják” azt, hogy várakoztatják a beteget azért, hogy áttolják a magánrendelésre. 

Ez bűncselekmény, mi üldözzük.

A kórházak klimatizálásával kapcsolatban elmondta, mindenhol a kiemelt helyiségeket kell kötelezően klímával felszerelni: a műtőket, az intenzív terápiás osztályokat, a kardiológiai őrzőhelyiségeket, ahol fontos a kezelt, megfelelő hőmérsékletű levegő. Az összes betegszobát nem lehet klimatizálni, mert nem bírná el a hálózat. 

2015-ben a kiemelt helyiségek kevesebb mint 60 százaléka volt klimatizálva, most már a 96 százalékuk 

– közölte, hozzátéve, hogy idén 4 milliárd forintot költöttek klímakorszerűsítésre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.