BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lárvagyárak robbantják fel a takarmányipart: a rovarfehérje forradalma elérte Magyarországot

Magyarországon megnyílt Közép-Európa legnagyobb rovarfehérje-gyártó üzeme, amely évente több mint háromezer tonna hipoallergén takarmányfehérjét, 600 tonna takarmányzsírt és 10 ezer tonna szerves trágyát termel. Az alternatív fehérjeforrások iránti kereslet az évtized végére az EU-ban évi kétmilliárd eurós piacot generálhat.

Magyarországon tavaly decemberben kezdte meg működését a régió legnagyobb rovarfehérje-gyártó üzeme Üllőn, amely évente több mint háromezer tonna hipoallergén takarmányfehérjét, 600 tonna takarmányzsírt és 10 ezer tonna szerves trágyát termel – írta az Agrárszektor.

Start-up company produces insect meal rovarfehérje
Decemberben kezdte meg működését a régió legnagyobb rovarfehérje-gyártó üzeme Üllőn / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A fekete katonalégy lárvája a körforgásos gazdaság zászlóshajója, miközben az alternatív fehérjeforrások iránti kereslet az évtized végére az EU-ban évi kétmilliárd eurós piacot generálhat.

A rovarfehérje-gyártás ipari szintű beindulása

Az Agroloop Hungary Kft. által üzemeltetett üzemben a fekete katonalégy lárváját takarmánycélú alapanyagok előállítására használják fel. A lárvák napi 12 napos ciklusokban fejlődnek, majd feldolgozásra kerülnek, amely során fehérjét és zsírt nyernek ki belőlük. A feldolgozott anyagokat takarmányként hasznosítják házi kedvencek és haszonállatok számára, míg a keletkező melléktermékeket szerves talajjavító készítményként alkalmazzák.

A rovarfehérje-gyártás előnyei közé tartozik a fenntarthatóság és a gazdasági előnyök. A lárvák etetésére használt élelmiszeripari melléktermékek, mint például törköly, búzakorpa és káposztatorzsa, helyben kerülnek felhasználásra, csökkentve ezzel a szállítási költségeket és az ökológiai lábnyomot. A termelés során keletkező melléktermékek, mint a rovarürülék, szerves trágyaként alkalmazhatók, hozzájárulva a fenntartható mezőgazdasághoz.

A rovarfehérje-gyártás iránti kereslet növekedése várható, mivel az alternatív fehérjeforrások iránti igény az évtized végére az EU-ban évi kétmilliárd eurós piacot generálhat. 

A rovarfehérje-gyártás ipari szintű beindulása Magyarországon új lehetőségeket kínál a fenntartható takarmányellátás terén. A fekete katonalégy lárvája nemcsak gazdaságos és fenntartható fehérjeforrás, hanem hozzájárul a körforgásos gazdasághoz is. A jövőben várhatóan további lárvagyárak nyílnak meg, amelyek tovább növelhetik a rovarfehérje-gyártás szerepét a takarmányiparban.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.