Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a béke helyett. A kormány erősíti a magyar gazdaságot, elősegíti a fejlődést, ehhez egy konkrét tervet ki is dolgozott, amelynek legfontosabb része a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásokat erősítő Demján Sándor-program – írta szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében a kormány 1400 milliárd forinttal támogatja a hazai kkv-kat. A Demján Sándor-program célja, hogy a szektor további megerősítése érdekében a hazai kis- és középvállalkozások méretét megduplázza, termelékenységüket növelje. Ennek egyik kulcseleme a Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Program, amelynek első eredményhirdetési ütemében
május 8-tól május 20-ig 183 nyertes vállalkozás kapott, illetve kap értesítést a támogatói pozitív döntésekről összesen 19,19 milliárd forint értékben.
Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár a támogatások megítélése kapcsán kiemelte, az értékeléskor
a leginkább felzárkóztatandó vállalkozók régióit vették előre, éppen azért, hogy a tervbe vett beruházásaik minél hamarabb segítsék a régió gazdaságának fejlődését.
Az államtitkár május 12-én ünnepélyes keretek között – jelképesen – négy támogatási dokumentumot adott át régiónként egy-egy kedvezményezett vállalkozásnak. A program lebonyolítója a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség, amely a Nemzetgazdasági Minisztériummal együttműködésben különös figyelmet fordított arra, hogy a négy legkevésbé fejlett régió vállalkozásai elsőként kapjanak értesítést. E régiók gazdasági teljesítménye elmarad az országos átlagtól, és magasabb mértékű elvándorlással, alacsonyabb vállalkozássűrűséggel küzdenek.
Az első ütemben támogatott vállalkozások megoszlása régiónként:
• Észak-Alföld: 68 vállalkozás, 6,64 milliárd forint
• Észak-Magyarország: 48 vállalkozás, 4,76 milliárd forint
• Dél-Alföld: 39 vállalkozás, 4,34 milliárd forint
• Dél-Dunántúl: 28 vállalkozás, 3,46 milliárd forint
A program középpontjában a termelékenységet növelő eszközberuházások, valamint a digitalizációs és megújulóenergia-fejlesztések támogatása áll.
A legalább két főt foglalkoztató mikro-, kis- és középvállalkozások pályázhattak, 5 és 200 millió forint közötti összegben igényelhettek forrást.
A sikeres pályázók közel 60 százaléka mikro- és kisvállalkozás, míg 40 százalékuk középvállalkozás. A leggyakrabban támogatott ágazatok között szerepel a fémszerkezetgyártás (19 támogatott projekt), a fémmegmunkálás (18) és a közúti áruszállítás (8 ). A további pályázatok értékelése folyamatosan zajlik.
A kormány célja továbbra is világos: ösztönözni a vállalkozásokat a fejlődésre, és hozzájárulni a vidék gazdasági megerősítéséhez – elsőként a legnagyobb fejlesztési igényű térségekben, hiszen nagyon fontos, hogy a beruházásösztönzés és a vidékfejlesztés kéz a kézben járjon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.