Felavatták a magyar energiapiacon úttörőnek számító, vanádium redox flow technológiájú hibrid erőmű naperőművi egységét, egyúttal lerakták a hozzá kapcsolódó villamosenergia-tároló alapkövét is a Vas vármegyei Söptén. A beruházó az Ideona Zrt., a fővállalkozó a WHB Elektro Kft., a kivitelező – csakúgy mint a jövőbeni energiatároló kivitelezője és üzemeltetője – az NRG Services Kft.
A hibrid erőműrendszer egy korszerű napelemes erőműből és egy egyedülálló elektrokémiai energiatároló rendszerből áll az erről kiadott közlemény szerint. A beruházás 5,8 millió euróba kerül. A rendszer a megújuló energiával rugalmas megoldást és rendszerszintű hasznosítást ígér.
A használandó technológia újszerűsége abban áll, hogy a villamosenergia tárolása és leadása folyékony elektrolitban található vanádium-ionok töltésváltozásán keresztül történik. A megoldás a hagyományosnál sokkal hosszabb, akár harminc éven túli problémamentes működést tesz lehetővé, mert a rendszer csak lassan gyengül. Rendelkezésre állási képessége több mint négyszerese a piacon széles körben használt lítium-ionos megoldásokénak.
Vagyis a rendszer akkor is képes energiát szolgáltatni, amikor a hagyományos lítium-ion technológiák már fizikailag képtelenek.
A vanádium redox flow energiatárolója
A hibrid erőmű napelemes egysége 2,2 megawatt váltakozó áramú (MW AC) és 2,91 MW egyenáramú (DC) teljesítményű. Ehhez kapcsolódik a CellCube gyártmányú, 1 MW/4 mgawattóra kapacitású energiatároló.
A pénteki átadóünnepségen a projekt fejlesztő Ideona Zrt. képviseletében Mihalovics Péter igazgatósági elnök elmondta, hogy vállalatukat 2016-ban eredetileg tanácsadásra alapították, de a cég az évek során az üzleti igényekre reagálva fokozatosan egy projektfejlesztő, majd komplex projekteket megvalósító vállalatcsoporttá fejlődött. A mostani vanádiumos rendszer fejlesztését már hét éve vizsgálják, öt éve pedig projektszinten foglalkoznak vele egyedüli piaci szereplőként a közép-európai régióban. (A Világgazdaság két éve beszámolt egy skóciai, szintén vanádiumalapú energiatároló rendszerről.)
Szabó István, a kivitelező NRG Services Kft. ügyvezetője arról számolt be, hogy Söpte határában 4123 napelemet telepítettek, ezek évente együtt a 3300 MW/óra termelésére képesek. Hamarosan indul a tárolórendszer telepítése, a rendszert várhatóan egy év múlva kapcsolják rá az országos hálózatra.
Purger Szilárd, a WHB Elektro Kft. ügyvezetője ismertette, hogy cége az Ideonával a jelenlegi projekttel együtt összesen 7 MW/28 MWh kapacitásnyi jövőbeli fejlesztésben működik együtt. Tavaly már átadott az Ideona egy hasonló rendszerű létesítményt Öskün. A projekttel be kívánnak szállni a villamos energia hazai kiegyenlítő piacára.
Az Ideona tulajdonosa egy 2023-as bejegyzés alapján a Márvány Vagyonkezelő Alapítvány. Az Ideona – honlapja szerint – energiával, fenntarthatósággal, egy kockázati tőkealappal, ingatlankezelésse és fejlesztéssel, valamint rendezvényszervezéssel és oktatással foglalkozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.