Az idei év első negyedében a szolgáltatások euróban számított exportja 3,6 százalékkal, importja 2,6 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,2 milliárd euró volt, 141 millió euróval maradt el a 2024-es első negyedévitől. Az előző negyedévit az export értéke 11 százalékkal, az importé 9,0 százalékkal múlta alul, ami 2024 utolsó negyedévéhez képest 446 millió euróval kisebb többletet eredményezett – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki gyorsjelenéséből.
2025 első negyedévében az export értéke 7,8 milliárd euró (3,2 ezermilliárd forint), az importé 5,6 milliárd euró (2,3 ezermilliárd forint) volt. A szolgáltatás-külkereskedelem aktívuma 2,2 milliárd eurót (901 milliárd forintot) tett ki.
A szolgáltatáscsoportok közül a szállítási szolgáltatások 650, a turizmus- 625, a bérmunka-szolgáltatások pedig 491 millió euróval járultak hozzá az első negyedév aktívumához.
A magyar szolgáltatásexport 64 százalékát, a szolgáltatásimport 73 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolítottuk le, ebben a viszonylatban 955 millió eurós többlet keletkezett. Hazánk első számú partnere továbbra is Németország volt, mellyel az összforgalom 18 százalékát bonyolítottuk. A második helyet az Amerikai Egyesült Államok, a harmadikat Ausztria foglalta el, hozzájuk a szolgáltatás-külkereskedelmi összforgalmunk 8,4, illetve 8,2 százaléka kapcsolódott.
Az üzleti szolgáltatások aránya 44 százalékot (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 22 százalékot) tett ki a teljes szolgáltatásexportból, de jelentős volt még a szállítási szolgáltatások 28, illetve a turizmus 17 százalékos részesedése is.
Import tekintetében szintén az üzleti szolgáltatások részaránya volt kiemelkedő, 56 százalék (az idesorolt egyéb üzleti szolgáltatásoké 28 százalék), míg a szállítási szolgáltatások 27, a turizmus 13 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
Az idei első negyedévben 2024 azonos időszakához mérten a szolgáltatásexport és -import euróban számított értéke 3,6, illetve 2,6 százalékkal mérséklődött (forintban 0,6 és 1,7 százalékkal bővült). Az aktívum 141 millió euróval (17 milliárd forinttal) maradt el az előző év azonos időszakitól.
Az aktívum mérséklődésének hátterében elsősorban a szállítási szolgáltatások 139 millió, az üzleti szolgáltatások 46 millió eurós egyenlegromlása húzódott meg, melyet a turizmusszolgáltatások 78 millió eurós egyenlegjavulása valamelyest ellensúlyozott.
Aktívumunk értéke az uniós forgalomban 147 millió euróval vált kedvezőtlenebbé. A legnagyobb összegű egyenlegromlás Máltával és Ausztriával (47-47 millió euró), illetve Szlovákiával (35 millió euró) folytatott kereskedelmünkben figyelhető meg.
Az EU-n kívüli országok esetében a többlet mindössze 5,6 millió euróval nőtt. A legnagyobb összegű egyenlegjavulást (103 millió euró) az Egyesült Királyság vonatkozásában regisztráltuk, melyet az Egyesült Államok és Oroszország viszonylatában mért, egyaránt 63 millió eurós egyenlegromlás ellensúlyozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.