A múlt év január 1-jétől egységes szabályozás lépett életbe a kerti fúrt kutak létesítésére, ami egyszerűsített eljárásban valósítható meg. Még a munkálatok előtt a fúrt kutakat előzetesen be kell jelenteni, a hatóság ezt követően értékeli a benyújtott adatokat, és határozatot hoz – írja a Teol.
Mezőgazdasági célú kutak esetében sincs szükség vízjogi engedélyre, ha a kút mélysége nem haladja meg az 50 métert, kizárólag öntözésre használják, és nem érinti sem az ivóvízbázist, sem a karszt- vagy rétegvízkészleteket. Azonban még ezekben az esetekben is kötelező a hatósági bejelentés megtétele.
A 2024-ben hatályba lépett előírások szerint a kútfúrás csak a hatósági bejelentést követően kezdhető meg.
A hatóság a bejelentés alapján az alábbi három döntést hozhatja meg: jóváhagyja a kút létesítését a benyújtott dokumentumok alapján, vagy elutasítja a kút kialakítását, illetve előírja, hogy a munkálatok csak akkor kezdhetők el, ha előzetesen megszerzik a vízjogi létesítési engedélyt.
Ez azt jelenti, hogy a hatóság nem automatikusan hagyja jóvá a kút létesítését – a döntés során akár meg is tilthatja a kialakítását, illetve előírhatja, hogy a folyamat további engedélyeztetéshez legyen kötve.
Bár a kutak létesítésére és működtetésére vonatkozó előírásokat enyhítették, az Agroinform.hu korábbi felmérése szerint
a szabálytalanul kutat építők 46 százaléka továbbra sem tervezi, hogy a jövőben bejelentené illegálisan létrehozott kútját a hatóságoknál.
Pedig az új kerti kutakat be kell jelenteni.
A hazai vízbázis védelme indokolja azoknak a kutaknak az engedélyeztetését, amelyeket elsősorban öntözési célokra létesítenek. Azonban az engedélyezési eljárás bonyolultsága és költségessége miatt az elmúlt évtizedekben sokan nem tettek eleget ennek a kötelezettségnek, így ma már becslések szerint országszerte több tízezer illegálisan létesített öntözőkút található.
Ha egy kút engedély nélkül épült, fennmaradási engedély iránti kérelmet kellett benyújtani. Az engedélyezési eljárás azonban csak 2024 végéig volt díjmentesen és büntetés nélkül lebonyolítható, ma már komoly büntetésre számíthat az, aki szabálytalanul fúrat kutat.
Mentességet kapnak az engedély nélkül fúrt háztartási kutak – írta meg a Világgazdaság korábban. Nem kell engedély az eddig engedély nélkül létesített kutakra, a döntésre a kormány hívta fel a figyelmet a hivatalos közösségi médiás felületén. Az Országgyűlés által megszavazott törvény értelmében nem kell engedély a 2024 előtt engedély nélkül fúrt háztartási kutakra, ha azok nem mélyebbek 50 méternél.
Döntött a parlament a fúrt kutak bejelentéséről: sok ezer háztulajdonos fellélegezhet
Mentességet kapnak az engedély nélkül fúrt háztartási kutak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.