BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energiatechnológiai áttörések előtt a hazai kkv-k – jön a Jedlik-program új köre

A kormány új pályázatot hirdetett a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében, amely tizenhárommilliárd forinttal támogatja a zöld- és innovatív energiatechnológiák fejlesztését. A cél, hogy piacképes, magyar ötleteken alapuló megoldások szülessenek, amelyek elősegítik a klímacélok teljesítését, és csökkentik a hazai cégek rezsiköltségeit. A támogatásra kis- és középvállalkozások, kutatóintézetek és egyetemek is pályázhatnak.

A gazdaság- és iparfejlesztési törekvések a tiszta és megfizethető energiaforrások további térnyerését elősegítve hangolhatók össze az energetikai célokkal és klímapolitikai vállalásokkal. A Jedlik Ányos Energetikai Program újabb pályázata a piacról még hiányzó, innovatív energiatechnológiai fejlesztésekre ösztönöz, jelentős tudományos, műszaki újdonságtartalommal rendelkező termékek, prototípusok, szolgáltatások létrehozását támogatja – jelentette be pénteki közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).

Energiatechnológiai áttörések előtt a hazai kkv-k – jön a Jedlik-program új köre
Energiatechnológiai áttörések előtt a hazai kkv-k – jön a Jedlik-program új köre / Fotó: Boy Anthony

A 13 milliárd forintos keretösszegű felhívás tervezete péntektől 2025. június 16-ig véleményezhető a lebonyolító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal honlapján – jelentette be a közleményben Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. A tavaly felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímatervben Magyarország vállalta, hogy 2030-ra a végső energiafogyasztás 30 százalékát megújuló alapon állítja elő, a végső energiaigény 800 petajoule-ról 740-re csökken. 

A hazai zöldgazdaság jelentős termelői kapacitással rendelkezik, főként az akkumulátor- és hőszivattyúgyártásban. A gazdasági versenyképesség fokozása és a klímavédelmi, karbonsemlegességi célok valóra váltása érdekében is támogatásra érdemes a magyar ötleteken alapuló, a gyakorlatban jól alkalmazható technológiák, eszközök kifejlesztése – emelte ki az EM.

A kormány e megfontolásokból tizenhárommilliárd forint támogatást tesz elérhetővé hazai kis- és középvállalkozások számára piacképes termékek, szolgáltatások létrejöttét eredményező energetikai kutatás-fejlesztésre.

A Jedlik Ányos Energetikai Program új pályázatán konzorciumi tagként mikrovállalkozások is részt vehetnek. A projektekbe k+f szolgáltató szervezetként, innovációs beszállítóként kapcsolódhatnak be az egyetemek és a kutatóintézetek.

A vissza nem térítendő forrás tíz célterületen megvalósuló alkalmazott kutatásra vagy kísérleti fejlesztésre fordítható. Támogatható technológiaként jöhetnek szóba egyebek mellett

  • a nem kémiai alapú, magas hatásfokú energiatárolás,
  • a hulladékhő vagy az alacsony hőmérsékletű geotermikus kutak hasznosítása, 
  • az akkumulátorok élettartamának optimalizálása,
  • hatékony és környezetkímélő újrahasználata,
  • vagy az épületek energiahatékonyságának javítását célzó tervezési, kivitelezési folyamatokat támogató megoldások

– ismertette a minisztérium. Az előzetes kalkuláció szerint 21–65 kérelem részesülhet az egyenként legalább 200 millió, legfeljebb 600 millió forint állami hozzájárulásban. Előlegként a támogatás maximum 40 százaléka igényelhető, amit az első mérföldkőhöz kapcsolódó szakmai és pénzügyi beszámoló elfogadása után további legfeljebb 40 százalék követhet. A fennmaradó hányadot a záró beszámoló elfogadását követően, utófinanszírozásként fizetik ki. A projektek végrehajtására a szerződéskötéstől számított 24–48 hónap áll majd rendelkezésre. 

A beérkező vélemények figyelembevételével véglegesített felhívás még júniusban megjelenhet, ekkor válik nyilvánossá a benyújtási lehetőség megnyitásának ideje is.

A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében összesen 440 milliárd forinttal támogatja a vállalkozások fejlesztéseit. A tíz kiírás a többi között a földhő és a biogáz fokozott hasznosítását, az ipari energiatárolók telepítését, a távhőrendszer zöldítését és korszerűsítését ösztönzi. A programcsomag legfontosabb hatásaként csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket – közölte az EM.

Hatalmas távhőfejlesztési program indul

A Jedlik Ányos Energetikai Programban elsőként a távhőtermelők és -szolgáltatók igényelhetnek támogatást a szektor zöldítéséhez, működési hatékonyságának javításához. Csaknem százmilliárd forint forrás áll rendelkezésre. Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára elmondta, a végleges felhívások alapján 2025. június 18-tól nyújthatnak be pályázatot az összesen 96 milliárd forintos keretösszegű forrásra. Magyarországon több mint 210 távhőrendszer biztosítja a fűtést, közel 700 ezer háztartás, azaz mintegy másfél millió lakossági fogyasztó számára és hozzávetőleg 12 ezer oktatási, szociális és egészségügyi intézményben, bevásárlóközpontban és sportlétesítményben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.