A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál. Azonban bizakodásra ad okot, hogy a legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás, illetve a számítógép, elektronikai és optikai termék gyártás is bővült.
Brüsszel évek óta elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a béke helyett, és az összes rendelkezésre álló pénzt Ukrajnának adja. Brüsszel nyomásgyakorlása ellenére
a kormány Magyarország forrásait a családokra és vállalkozásokra fordítja, miközben azon dolgozik,
hogy fellendítse a hazai ipart és a lehető legnagyobb gazdasági növekedést érje el. Ezt rövid távon a fogyasztásvezérelt, míg hosszú távon a beruházásvezérelt növekedésre alapozza.
A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az ipari termelés és beruházások dinamizálásával erősítse a magyar gazdaság versenyképességét, és fokozza a gazdasági növekedést. Ennek elérése érdekében
A programnak köszönhetően minden vármegyében épülhet legalább egy új gyár, és a projektek 55 százaléka magyar vállalatokhoz tartozhat. A kormány azonban itt nem áll meg, a Demján Sándor Program keretében több mint 1400 milliárd forintnyi forrással támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését, ezáltal hozzájárulva a magyarországi ipar fellendítéséhez is.
Annak érdekében, hogy minél több kkv jusson forráshoz a kormány döntött:
A kormány a program keretében kiemelten támogatja a kevésbé fejlett régiók vállalkozásait, ezáltal is hozzájárulva a Dél-Alföld, a Dél-Dunántúl, az Észak-Alföld és Észak-Magyarország fejlődéséhez. A Nemzetgazdasági Minisztérium eddig már 852 vállalkozás számára küldött ki támogatói okiratot, amelyek összességében 73,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapnak fejlesztéseik megvalósításához.
A friss ipari statisztikákat Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza is kommentálta, aki szerint a májusi visszaesés a vártnál rosszabb lett, és az áprilisi növekedés csak átmeneti javulást tükrözött: „Az áprilisi 1,5 százalékos növekedést májusban visszaadta az ipar. A termelés éves alapon 2,6 százalékkal csökkent, azaz nem sikerült növekedési pályára állni.” Szerinte a gyenge külső kereslet továbbra is erősen visszafogja a teljesítményt, miközben több szektorspecifikus probléma is fennáll:
Regős szerint az akkumulátoripar lemaradása az elektromos autók körüli bizonytalanságokkal is összefügg, az élelmiszeripart pedig versenyképességi gondok és mezőgazdasági problémák sújtják. A második negyedéves GDP-kilátásokat is rontja a májusi adat – figyelmeztet Regős. Szerinte csak akkor lehet valódi fellendülés, ha:
A vezető közgazdász elmondta: „Ha egy szektor nem hozza a várt eredményt, az az egész gazdaság számait rontja. Ezért lenne fontos, hogy ne csak egy-két húzóágazatra építsünk.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.