A Széchenyi-kártya Program kiválóan teljesített 2025 első fél évében, 8555 beruházási célú hiteligényt fogadtak be a programban részt vevő bankok, 264,7 milliárd forint összegben. A program továbbra is nagyban hozzájárul a hazai kkv-k versenyképességének erősítéséhez és a gazdasági növekedés ösztönzéséhez. Ebben kiemelt szerepet játszik, hogy a beruházási hitelek kamatszintje a Demján Sándor Program 2024. novemberi indulása óta két lépcsőben, 5-ről évi 3 százalékra csökkent – tájékoztatott szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az összes hiteligénylés száma 23 százalékkal haladja meg a 2024 azonos időszakában befogadott igénylésekét. Az igénylések magas számához mind a négy beruházási típusú termék hozzájárult:
A kiváló eredmény egyebek mellett annak tudható be, hogy júniusban éves csúcsokat döntött a Széchenyi-kártya Program. A beruházási hitelek 55 milliárd forintos igényelt összege 39 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, az 1526 befogadott igénylés pedig 11 százalékos bővülést mutat.
Kiemelkedően jól teljesített a zászlóshajó termék, a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+, ahol a 23 milliárd forintos igényelt összeg több mint kétszerese azegy évvel korábbi értéknek, az igénylések száma pedig közel kétharmadával növekedett.
Szabados Richárd, a kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár kiemelte: az egy ügyletre jutó átlagos hitelösszeg júniusban éves szinten negyedével, 29 millió forintról 36 millió forintra, a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ esetén pedig 100 millió forintról 126 millió forintra emelkedett. Ez a kereslet bővülése mellett újabb igazolása annak, hogy a vállalkozások igenis mernek nagyot álmodni, ha kigazdálkodható kamat mellett juthatnak forráshoz.
A fejlesztési kedv erősítéséhez egyértelműen hozzájárult, hogy a beruházási hitelek kamatszintje a Demján Sándor Program 2024. novemberi indulása óta két lépcsőben, 5-ről évi 3 százalékra csökkent. A kamatcsökkentések előtti hónapokra jellemző, 30 milliárd forint alatti havi kihelyezés már a 2024. novemberi lépést követően 45 milliárd forintra emelkedett, majd idén márciustól – amióta 3 százalékos hitelkamat mellett lehet finanszírozást igénybe venni – átlagosan már 51 milliárd forintnyi frissen igényelt hitel segíti a hazai kkv-szektort.
Ennél is sokatmondóbb a kihelyezési volumen bővülése a likviditási hiteltermékek esetében, amelyek kamata február közepétől évi 5 százalékról 4,5 százalékra csökkent. A bankok azóta átlagosan havi 120 milliárd forint értékű folyószámla- és forgóeszközhitelre szerződnek a kkv-ügyfeleikkel, ami közel a duplája a megelőző hónapok 61 milliárd forintos állományának. Március óta havonta átlagosan 2450 cég keres finanszírozási lehetőséget, és jelentkezik a programot működtető szervezetek irodáiban.
A kedvező változások összességében azt jelzik, hogy a Széchenyi-kártya Program rendszere hatékony kialakításának köszönhetően rugalmasan alkalmazkodik a változó piaci körülményekhez, és továbbra is alapvető szerepet játszik a magyar gazdaság megerősítésében és a kkv-szektor hosszú távú stabilitásának biztosításában.
Széchenyi-kártya: hozzányúl a minisztérium a jogi háttérhez – jön a kamatmentes hitel a gazdáknak
A Nemzetgazdasági Minisztérium módosítja az Agrár Széchenyi-kártya termékeinek jogi hátterét biztosító miniszteri rendeletet, így többek között kamatmentes hitellel és kezességvállalással is segíti a bajban lévő állattartók és exportőrök finanszírozását. Az Agrár Széchenyi-kártya új termékét az a gazda veheti igénybe, aki bizonyítja, hogy érintett a ragadós száj- és körömfájás járványban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.