BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Széchenyi Kártya: hozzányúl a minisztérium a jogi háttérhez – jön a kamatmentes hitel a gazdáknak

A Nemzetgazdasági Minisztérium módosítja az Agrár Széchenyi Kártya termékeinek jogi hátterét biztosító miniszteri rendeletet, így többek között kamatmentes hitellel és kezességvállalással is segíti a bajban lévő állattartók és exportőrök finanszírozását. Az Agrár Széchenyi Kártya új termékét az a gazda veheti igénybe, aki bizonyítja, hogy érintett a a ragadós száj- és körömfájás járványban.

A védekezés megszervezése mellett a száj- és körömfájás járvány által okozott helyzet gazdasági kezelése is fontossá vált. A nemzetgazdasági miniszter ezért kezdeményezte az Agrár Széchenyi Kártya termékeinek jogi hátterét biztosító miniszteri rendelet módosítását. A társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet szerint a kormány teljes kamat- és kezelési díjtámogatással kívánja segíteni az érintett gazdálkodók pénzügyi stabilitását – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára.

Széchenyi Kártya: jön a kamatmentes hitel a gazdáknak Healthy,Dairy,Cows,Feeding,On,Fodder,Standing,In,Row,Of
Széchenyi Kártya: jön a kamatmentes hitel a gazdáknak / Fotó: Shutterstock

A tárca pénteki közleményében arról tájékoztatott, hogy ennek érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium módosítja az Agrár Széchenyi Kártya Konstrukciók keretében nyújtott általános, 4 százalékpontos kamat-, illetve a kezesség összegére vetített évi 0,6 százalékpontos kezességi díjtámogatást.

Az Agrár Széchenyi Kártya új konstrukciói

A szabályozás értelmében a ragadós száj- és körömfájás járványban közvetlenül érintett vármegyékben székhelyt vagy telephelyt fenntartó, illetve a közvetlenül az exportértékesítési tilalomban érintett állattartók, vállalkozások által újonnan megkötött hitelszerződések alapján igénybe vett folyószámlahitelek után 100 százalékos kamat-, kezelésiköltség- és kezességidíj-támogatást vehetnek igénybe. 

A javaslat értelmében az érintett vállalkozások hitelfelvétellel kapcsolatos költségeikhez – regisztrációs díj, fedezetek egyszeri értékbecslésének a költsége, egyszeri szerződéskötési díj, egyszeri közjegyzői díj – is 100 százalékos költségtámogatást kapnak. 

A kiemelt kamattámogatást az az ügyfél veheti igénybe, aki a hitelkérelméhez kapcsolódóan csatolja a ragadós száj- és körömfájás járványban való érintettségét igazoló, KAVOSZ Zrt. által biztosított nyilatkozatot.

A korábban felvett hitelek esetében már előzetesen döntés született arról, hogy az érintett állattartók számára egy évre felfüggesztik a hitelek tőke- és kamattörlesztését, ezzel is segítve a gazdaságok újraindítását. A hitelezéssel kapcsolatos intézkedések hatékony módon kiegészítik a kormány érintett gazdálkodók védelmében tett korábbi lépéseit. 

A kormány döntése értelmében:

  • Az állattartók 100 százalékos állami kártalanításban részesülnek a hatóságilag elrendelt állatleölések esetén, ha vállalják, hogy 3 éven belül helyreállítják az eredeti állatlétszámot, és legalább további 3 évig üzemeltetik telepüket.
  • A Bérgarancia Alapból anyagi támogatás igényelhető azon munkavállalók bérének fedezésére, akiket a zárlat alá vont gazdaságokban foglalkoztatnak.
  • Az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett meg a szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek számára, amelynek célja az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztése. 
  • A helyzetre tekintettel egyszerűsítésre kerül a vis maior eljárás a közvetlenül érintett termelők esetében, továbbá a közvetett érintettség egyes esetei is elismerhetők lesznek, annak érdekében, hogy a termelők ne essenek el a támogatásoktól. 
  • Új finanszírozási csomagot hoz létre a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a száj- és körömfájás gazdasági hatásainak kezelésére a Nemzetgazdasági Minisztériummal és az Agrárminisztériummal (AM) közösen. Első lépésként az MFB új, összesen 100 milliárd forintos keretösszegű forgóeszközhitel-programot indít, továbbá az MFB Növekedési Garanciaprogram keretében 50 milliárd forintos elkülönített kerettel segíti az érintett vállalkozásokat.

Újraindításra kerül az MFB és az AM három kedvezményes forgóeszköz-hitelprogramja is

Az Agrárminisztérium kezdeményezte az Európai Bizottságnál egy mezőgazdasági tartalék (krízisalap) megnyitását a járvány állattartókra gyakorolt negatív gazdasági hatásainak enyhítésére. 

A kormány folyamatosan értékeli a helyzetet, ha további intézkedésre van szükség, haladéktalanul lép a járvány káros hatásainak mérséklése, a magyar gazdák megsegítése érdekében – jelentette ki Szabados Richárd.

Jelentősen csökkenti a vállalkozások hitelterhét a megújult Széchenyi-kártya

A 21 intézkedésből álló Új gazdaságpolitikai akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor-program keretében a beruházási típusú Széchenyi-kártya-termékek kamatszintjét a kormány már 2024 novemberében 5-ről 3,5 százalékra csökkentette, aminek eredményeként jelentősen nőtt az igénybe vevők száma, és csökkent az általuk fizetett kamat. Ma újabb fél százalékponttal, 3 százalékra csökkent a Széchenyi-kártya programban felvehető hitel kamata a kis- és közepes vállalkozásoknak.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.